6 banków PNC może chcieć kupić

6 banków PNC może chcieć kupić
16 października 2020
Category: Może Również

PNC niedawno zebrał dużą ilość gotówki po sprzedaży całego swojego udziału w BlackRock, dając jasno do zrozumienia, że ​​chce zrobić wielką transakcję.

W zeszłym tygodniu PNC Financial Services Group (NYSE: PNC), spółka holdingowa PNC Bank, oświadczyła, że ​​sprzeda cały swój udział w BlackRock , wywołując pogłoski, że wkrótce może zrobić duży plusk przejęciem. Dyrektor generalny i prezes PNC, William Demchak, nie zaprzeczył tej paplaninie, mówiąc CNBC, że najlepiej byłoby, gdyby PNC szukał innego banku, który kieruje ogólną strategią firmy, aby stać się krajowym graczem zarówno w bankowości detalicznej, jak i pożyczkach komercyjnych i przemysłowych (C&I).

Historia mówi nam, że Demchak prawdopodobnie będzie szukał kandydata handlującego poniżej wartości księgowej z przyzwoitą zniżką. W 2008 roku, podczas Wielkiej Recesji, PNC przejęło National City Corp. za 7 miliardów dolarów mniej niż namacalna wartość księgowa National City, według The Wall Street Journal . To przejęcie okazało się sukcesem, a Demchak dał jasno do zrozumienia, że ​​chciałby to powtórzyć. „Słuchaj, gdyby było inne miasto narodowe o wartości niższej niż księgowa, które możemy zrobić. Oczywiście zrobilibyśmy to, ale to kwestia wartości” – powiedział podczas rozmowy telefonicznej o zarobkach w lipcu zeszłego roku.

Analitycy z SunTrust i Keefe, Bruyette & Woods spekulowali na temat kilku banków PNC może być zainteresowanych zakupem. Nazwy, które mnie najbardziej intrygują to Comerica (NYSE: CMA), Regions Financial (NYSE: RF), Citizens Financial Group (NYSE: CFG), FNB (NYSE: FNB) i KeyCorp (NYSE: KEY) (a także Goldman Sachs (NYSE: GS), który pojawił się gdzie indziej).

Przyjrzyjmy się, jak każdy z nich może pomóc PNC w rozwoju w oparciu o pożyczki C&I, depozyty, a może nawet bankowość inwestycyjną.

Źródło obrazu: Getty Images

1. KeyCorp

KeyCorp, który ma aktywa w wysokości 156 miliardów dolarów do 412 miliardów dolarów PNC, byłby wielką rybą do wylądowania. Do czwartkowego zamknięcia kosztował około 67% wartości księgowej i znajduje się na liście banków KBW, które mogą wkrótce obniżyć dywidendę. Jednak kredyty C&I stanowią ponad połowę całkowitego portfela kredytowego banku. KeyCorp ma również oddział banku inwestycyjnego, który przyniósł 116 milionów dolarów opłat w pierwszym kwartale roku i 181 milionów dolarów w czwartym kwartale 2019 roku. Dział ten dobrze pasowałby do zespołu rynków kapitałowych PNC.

Możemy również przyjrzeć się temu, jak mogą mieszać się depozyty w dwóch instytucjach. Wszystkie dane dotyczące depozytów pochodzą z FDIC na 30 czerwca 2019 r., Najświeższych dostępnych danych i pokazują procentowy udział danego banku w rynku pod względem depozytów w danym państwie. Przejęcie KeyCorp przyniosłoby ze sobą dużą różnorodność geograficzną. Rozpocząłby obecność w ośmiu nowych stanach, w których PNC praktycznie nie jest obecna, chociaż niektóre z tych stanów są dość dalekie od obecnego zasięgu geograficznego PNC. Zapewniłoby to również PNC niezłe wiatry w ogon w Ohio i Indianie.

Stan KeyCorpPNC
Connecticut 3,24% 0,30%
Maine 8,99% 0
Vermont 6,39% 0
Ohio 6,68% 8,35%
Michigan 0,92% 7,53%
Indiana 3,14% 7,83%
Kolorado 4,18% 0
Alaska 7,89% 0
Oregon 6,22% 0
Waszyngton 7,67% 0

Udział w rynku depozytów na 30 czerwca 2019 r. Źródło danych: Podsumowanie depozytów FDIC.

2. Citizens Financial Group

Citizens Financial, którego aktywa wynoszą 177 miliardów dolarów, jest jedynym północno-wschodnim bankiem na listach analityków potencjalnych przejęć. Na zamknięciu w czwartek spółka handlowała około 45% wartości księgowej i była drugim co do wielkości bankiem na liście kandydatów KBW do obniżenia dywidendy. Około 38% całkowitego portfela kredytowego banku stanowią kredyty C&I, a bank oferuje usługi doradcze w zakresie fuzji i przejęć. Chociaż ten bank jest dalej na wschód niż większość innych, nie dziwi mnie, że widzę go jako cel, biorąc pod uwagę, że PNC obserwuje rynek bostoński od dłuższego czasu. W lipcu ubiegłego roku dyrektorzy PNC powiedzieli, że planują rozpocząć stacjonarną obecność w mieście – bank ma już pracowników w Bostonie za pośrednictwem swoich spółek zależnych.

Jak widać poniżej, pozyskiwanie obywateli wiązałoby się również z dużą różnorodnością geograficzną. PNC natychmiast zyskałby udział w rynku numer 1 w Rhode Island i New Hampshire oraz jeszcze bardziej zwiększyłby swoją pozycję numer 1 w Pensylwanii. PNC stałby się również trzecim pod względem udziału w rynku depozytów na konkurencyjnym rynku Massachusetts i osiągnął niezłe zyski w Ohio, Michigan, Connecticut i Vermont.

Stan Citizens Financial Group

PNC
Rhode Island 34% 0
Massachusetts 10,4% 0
Ohio 3,14% 8,35%
Pensylwania 6,84% 23,15%
Michigan 2,54% 7,53%
Connecticut 2,11% 0,30%
Vermont 5,96% 0
New Hampshire 22,45% 0

Udział w rynku depozytów na 30 czerwca 2019 r. Źródło danych: Podsumowanie depozytów FDIC.

3. Regiony finansowe

Aktywa o wartości 133 miliardów dolarów, należące do Regions Financial, niedawno sprzedano za około 60% wartości księgowej. Pożyczki C&I stanowią około 48% całego portfela pożyczek, a bank prowadzi działalność głównie w Alabamie i Teksasie. Z punktu widzenia depozytów przejęcie nie poruszyłoby igły w Teksasie, ale natychmiast uczyniłoby PNC nr 1 pod względem udziału w rynku w Alabamie o przyzwoitą kwotę.

Stan Regiony finansowe

PNC
Alabama 23,12% 2,7%
Teksas 0,41% 0

Udział w rynku depozytów na 30 czerwca 2019 r. Źródło danych: Podsumowanie depozytów FDIC.

4. FNB

First National Bank of Pennsylvania, który ma aktywa o wartości 35 miliardów dolarów, niedawno sprzedał około 49% wartości księgowej. Z siedzibą główną w Pittsburghu, podobnie jak PNC, dwa zespoły kierownicze nie musiałyby jechać daleko, aby spotkać się i powitać, a potencjalna umowa mogłaby przynieść ogromne oszczędności kosztów, biorąc pod uwagę, że dwie instytucje razem miały ponad 600 oddziałów w Pensylwanii od czerwca 2019 r. Pożyczki C&I stanowiły około 23% całego portfela pożyczek, a FNB działa również w Maryland, Ohio, Karolinie Północnej i Waszyngtonie.

Stan FNB

PNC
Pensylwania 3,80% 23,15%
Maryland 1,18% 9,38%
Ohio 0,40% 8,35%
Karolina Północna 1,30% 2,29%

Udział w rynku depozytów na 30 czerwca 2019 r. Źródło danych: Podsumowanie depozytów FDIC.

5. Comerica

Comerica, z aktywami w przybliżeniu 76 miliardów dolarów, niedawno sprzedała się za około 62% wartości księgowej. Prawie 63% portfela pożyczkowego firmy stanowią pożyczki C&I i znajduje się ona również na liście obniżek dywidend KBW. Bank intensywnie działa w Kalifornii, Teksasie, Michigan i na Florydzie, co pomogłoby PNC w ustanowieniu obecności w Kalifornii i Teksasie. PNC planuje otwarcie oddziałów w Houston i Dallas.

Ponadto zakup Comerica znacząco pomógłby PNC w Michigan. W rzeczywistości, biorąc pod uwagę udział w rynku z 2019 r., Dałoby to bankowi udział w rynku depozytów nr 1 w Michigan. Obecnie JPMorgan Chase prowadzi z 19,63%.

Stan Comerica

PNC
Kalifornia 1,23% 0
Teksas 1% 0
Floryda 0,04% 1,88%
Michigan 12,76% 7,53%

Udział w rynku depozytów na 30 czerwca 2019 r. Źródło danych: Podsumowanie depozytów FDIC.

6. Goldman Sachs

Niedawno ukazał się raport Fox Business News, który sugeruje, że Goldman Sachs może poszukiwać fuzji, ponieważ zyski banku inwestycyjnego maleją, a PNC najwyraźniej znajduje się na krótkiej liście. Trudno dokładnie wiedzieć, co z tym zrobić, biorąc pod uwagę, że Goldman właśnie dokonał niewielkiego zakupu, przejmując firmę zajmującą się zarządzaniem majątkiem butikowym i firmę technologiczną o nazwie Folio Financial. Biorąc jednak pod uwagę, że PNC jest rzekomo na krótkiej liście; biorąc pod uwagę, że aktywność w zakresie fuzji i przejęć będzie nadal spowalniać wraz z utrzymywaniem się koronawirusa; a biorąc pod uwagę wpływ, jaki fuzja lub przejęcie Goldman Sachs miałoby na branżę, trudno to zignorować.

Goldman niedawno sprzedał około 79% wartości księgowej. Zyski w pierwszym kwartale 2020 r. Spadły o prawie 52% w porównaniu z pierwszym kwartałem 2019 r., A Berkshire Hathaway (NYSE: BRK-A) (NYSE: BRK-B) niedawno porzucił większość swojego pakietu inwestycyjnego, mimo nadal utrzymywał większość innych akcji swoich banków. Goldman Sachs może nie jest bankiem komercyjnym, ale jego przejęcie natychmiast uczyniłoby PNC jednym z czołowych banków inwestycyjnych na świecie.

Jest to częściowo poza kontrolą PNC

Goldman Sachs byłby prawdopodobnie największym posunięciem, jakie może wykonać PNC. Ale myślę również, że przejęcie KeyCorp lub Citizens Bank również zmieniłoby grę. Zarówno Citizens, jak i KeyCorp zwiększyłyby wielkość aktywów PNC o co najmniej 35%, zapewniając PNC znacznie większą obecność depozytów krajowych. KeyCorp dałby również PNC oddział banku inwestycyjnego, choć znacznie mniejszy niż Goldman Sachs.

Należy jednak pamiętać o tym, że banki nie są kupowane, ale są sprzedawane, co oznacza, że ​​przejmowany bank zazwyczaj musi podnosić rękę, jeśli chce, aby transakcja doszła do skutku. PNC wykonało swoją część, sprzedając swój udział w BlackRock i dając do zrozumienia, że ​​rozgląda się po okolicy. Teraz będzie musiał poczekać, aby zobaczyć, kto odbierze połączenie.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy