Co to jest lichwiarz?

17 lutego 2021

Lichwiarz jest osoba lub firma, która pożycza pieniądze na niebotycznie-wysokich stóp procentowych. Termin jest nieco niejednoznaczny – niektóre źródła podają, że działalność pożyczkodawcy jest nielegalna, podczas gdy inne obejmują legalnych pożyczkodawców, którzy pobierają opłaty znacznie powyżej średniej. Czyn lub praktyka pożyczania pieniędzy po nadmiernych stopach procentowych nazywana jest „lichwą.

Wiele lichwiarzy jest drapieżnych; będą szukać osób znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej, którym banki odmówiły kredytu i są tak zdesperowani, że podpisaliby praktycznie wszystko, aby zdobyć fundusze. Pożyczkobiorca następnie zaciąga pożyczkę ze skandalicznymi stopami procentowymi i / lub opłatami.

Rekiny pożyczkowe istnieją od dawna

Rekiny pożyczkowe istniały w całej historii. W Ameryce XIX wieku „pożyczkodawcy szukali osób z dużym ryzykiem kredytowym i udzielali pożyczek. Aby nakłonić pożyczkobiorców do spłaty, grozili postępowaniem prawnym, co było blefem, ponieważ pożyczka była nielegalna. Ponieważ pożyczanie było wtedy mile widziane, uciekali się również do publicznego zawstydzania, aby odzyskać swoje pieniądze.

Anthony Salerno był wielkim rekinem pożyczkowym w Ameryce XX wieku.

W Stanach Zjednoczonych w XX wieku lichwiarstwo było prowadzone głównie przez syndykaty przestępcze, w tym mafię. Kiedy zakaz został zniesiony w 1933 r., Wielu byłych przemytników, którzy potrzebowali nowego źródła dochodu, zaczęło zajmować się lichwą.

W latach sześćdziesiątych lichwiarstwo w Ameryce stało się znacznie bardziej wyrafinowane i mogło zbierać dane o pożyczkobiorcach, aby określić ryzyko i upewnić się, że nie próbowali spłacić jednego długu pożyczając od rywali.

Anthony Salerno (1911-1991), znany jako „Fat Tony, był często widywany ze swoimi drogimi kubańskimi cygarami i w stylowej fedorze. Był zastępcą w rodzinie Genovese. Był jednym z gigantów mafii zajmujących się rakietami liczbowymi, hazardem i pożyczkami. Pod koniec lat czterdziestych XX wieku jego nielegalne operacje przynosiły dochody przekraczające 50 milionów dolarów rocznie.

W sztuce Szekspira „Kupiec wenecki , napisanej w 1596 roku, postać „Shylock jest przedstawiana jako chciwy pożyczkodawca typu lichwiarz.

Według Oxford Dictionaries rekinem pożyczkowym jest:

„Lichwiarz, który pobiera niezwykle wysokie odsetki, zazwyczaj na nielegalnych warunkach.

Jeśli grozi Ci lichwiarz, powiadom policję.

Rekin pożyczkowy w Wielkiej Brytanii

Według rządu brytyjskiego i innych agencji, od 165 000 do 200 000 ludzi w Wielkiej Brytanii jest w dowolnym momencie winnych pieniądze na pożyczkę rekinom.

Nielegalne lichwiarstwo jest traktowane przez brytyjskie organy ścigania jako poważne przestępstwo ze względu na jego powiązania z przestępczością zorganizowaną i poważną przemocą fizyczną.

Pożyczki do wypłaty – pożyczki o wysokim oprocentowaniu, które pożyczkobiorcy spłacają po otrzymaniu wynagrodzenia – które w większości przypadków są legalne, w Wielkiej Brytanii zostały opisane jako „legalne pożyczki.

Nowe przepisy weszły w życie w Wielkiej Brytanii w styczniu 2015 r., Ograniczając firmy pożyczkowe do stopy procentowej 0,8% dziennie i 15 GBP od wszystkich stałych opłat za zwłokę. Zanim nowe prawo weszło w życie, Wonga, firma pożyczkowa, pobierała oprocentowanie w wysokości 5853% RRSO.

Informacje Biura Porad Obywatelskich na temat lichwiarzy

Citizens Advice Bureau, brytyjska organizacja charytatywna, twierdzi, że rekiny pożyczkowe zazwyczaj pracują z domu, pobierają niezwykle wysokie stopy procentowe i rzadko dostarczają wiele dokumentów, aby potwierdzić ustalenia umowy pożyczki.

Rekiny pożyczkowe zazwyczaj podejmują inne nielegalne działania, aby odzyskać pożyczone pieniądze, takie jak grożenie przemocą lub zabranie kosztowności i kart kredytowych.

W niektórych przypadkach są one znane z tego, że zmuszają niespłacających się pożyczkobiorców do handlu narkotykami i prostytucji.

Biuro Porad Obywatelskich (Citizens Advice Bureau) zaleca, co następuje, jeśli masz problemy z lichwiarzem „Jeśli lichwiarz grozi tobie lub działa brutalnie, natychmiast skontaktuj się z policją.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy