Dlaczego staromodne przekazy bankowe mogą zostawić cię na haku za duże pieniądze

17 lutego 2021
Category: Nawet Jeśli

Udostępnianie społecznościowe

System zarabia dla banków, ale przelewy elektroniczne byłyby szybsze i mniejsze ryzyko dla klientów

Ian Camacho był oszołomiony, gdy zobaczył w CBC News artykuł o walce pary, by przekonać TD Canada Trust do zastąpienia straconego przekazu bankowego o wartości 846 000 $.

Był jeszcze bardziej zdumiony, gdy przeczytał, że TD, po tym, jak historia zwróciła uwagę świata, wycofał się i uwolnił spadek pary.

To dlatego, że 63-letni Camacho, emerytowany były dyrektor operacyjny biura maklerskiego – i były menedżer ds. Ryzyka w TD Securities – miał prawie takie same doświadczenia, kiedy wypłacał pieniądze z majątku zmarłego brata.

Camacho spędził miesiące, próbując skłonić TD do anulowania przekazu bankowego, który kupił za 17 475,57 USD, który, jak sądził, zaginął w poczcie, kiedy nigdy nie dotarł do jego kuzyna w Singapurze.

„Kupiłem weksle [bankowe] dla wszystkich, myśląc, że są one tak bezpiecznym instrumentem, jak tylko można – powiedział Camacho.

Chociaż TD Canada Trust w końcu zwrócił pieniądze Camacho, kwestia ta pokazuje, jak słabo klienci banku rozumieją przekazy bankowe.

Oto kilka ważnych faktów.

Nie tak bezpieczne, jak mogłoby się wydawać

Podczas gdy weksle bankowe są sprzedawane przez banki jako bezpieczny środek płatniczy, jeśli zostaną zgubione, skradzione, zmienione lub uszkodzone, często to nie bank jest na haku, aby wymienić pieniądze. To osoba, która kupiła projekt.

A ponieważ przekaz bankowy jest często używany do dużych sum pieniędzy, ludzie, którzy je stracą, mogą być często straceni.

Dotyczy to nie tylko Kanady. Rzecznik finansowy Wielkiej Brytanii mówi: „W przeciwieństwie do czeku, prawdziwego przekazu bankowego nie można zatrzymać, nawet jeśli zostanie zgubiony lub skradziony.

Pytanie brzmi, dlaczego?

TD twierdzi, że dzieje się tak, ponieważ weksle bankowe nigdy nie wygasają.

„Kiedy decydujesz, jak go przetransportować lub dostarczyć, powinieneś traktować to jak gotówkę – powiedziała rzeczniczka TD Cheryl Ficker

Jak więc działają weksle bankowe?

„Weksle bankowe to w zasadzie czeki na koncie bankowym w innym banku – mówi David Weiman, profesor ekonomii specjalizujący się w bankowości w Barnard College, filii Columbia University. „Więc bank będzie przechowywał to, co nazywamy saldem korespondencyjnym w innym banku, i może wypisywać czeki.

Dlaczego nie możesz anulować wersji roboczej?

Jeśli więc przekaz bankowy jest w istocie czekiem, czy nie powinieneś być w stanie anulować go tak jak czeku osobistego lub nawet czeku poświadczonego?

„To dla mnie zagadkowe – mówi Weiman.

„Jaka jest różnica między bankiem a mną? Jako klienci banku, dlaczego nie mogą anulować? W stosunkach umownych między bankami może być coś, co sprawia, że ​​te transakcje są inne, ale nie mogę tego powiedzieć. po prostu nie wydaje się prawdopodobne.

Ale być może jeszcze lepsze pytanie brzmi: dlaczego nadal używamy jakiegokolwiek instrumentu papierowego, który musi zostać fizycznie przetransportowany, czasem przez osobę trzecią, do odbiorcy?

Codziennie za naciśnięciem jednego przycisku przemieszcza się na całym świecie biliony dolarów. Firmy, w tym banki, odchodzą od gotówki i papieru na rzecz transakcji elektronicznych, ponieważ są one tańsze, wydajniejsze, szybsze i bezpieczniejsze.

A jednak papier nie ustępuje.

Jak float pomaga bankom

Być może jednym z najlepszych powodów, dla których banki nadal polegają na wersjach papierowych, jest to, że pomagają bankom robić to, w czym są najlepsze: zarabiać pieniądze.

Oprócz czasu potrzebnego na przekazanie weksla osobie otrzymującej pieniądze, kiedy idą go zrealizować, banki często blokują go na trzy do pięciu dni.

„Potrzeba pewnego czasu, zanim zostaną one usunięte i faktycznie rozliczone. mówi Weiman.

„W międzyczasie oczywiście te fundusze nadal znajdują się w banku, z którego zostały pobrane. Dzięki temu mogą nadal pobierać odsetki. on mówi.

Weiman powiedział, że banki gromadzą miliony dolarów, nawet jeśli zarabiają jeden procent rocznie.

– To wciąż się zgadza – powiedział. „I dzieje się to każdego dnia.

Czas pomiędzy dokonaniem płatności a otrzymanymi środkami nazywany jest przepływem.

Długoletnie źródło przychodów

Pływak był źródłem dochodów od czasów, gdy wszystko było robione na papierze i wysyłane staromodną pocztą, mówi Weiman.

„Nierzadko zdarzało się, że firmy faktycznie prowadziły rachunki, a nawet banki trzymały swoich korespondentów [rachunki] w odludnych miejscach, ponieważ przeniesienie papieru w odpowiednie miejsce zajmowałoby więcej czasu, aby pieniądze były pozostań uwiązany w pływaku przez dłuższy czas .

Te platformy wzbudzały zainteresowanie przez cały czas.

Pływak jest jeszcze bardziej lukratywny w przypadku nieodebranych przekazów bankowych.

Bank of Canada twierdzi, że są one traktowane tak samo, jak nieodebrane saldo na koncie bankowym.

Po 10 latach, jeśli nie było żadnej działalności i nie można skontaktować się z właścicielem, saldo jest przekazywane do Bank of Canada.

Tak się nie stało z Camacho. Po tym, jak CBC News skontaktowało się z TD w sprawie jego sytuacji, bank wymienił pieniądze z utraconego weksla.

Szczęśliwe zakończenie

„Doszliśmy do rozwiązania tej sytuacji z naszym klientem – powiedział Ficker z TD w e-mailu.

„Aby pomóc naszym klientom lepiej zrozumieć projekty bankowe, opublikowaliśmy informacje w naszym TD Newsroom.

Camacho mówi, że nadal musiał podpisać gwarancję, obiecując, że oryginalny projekt nie zostanie zrealizowany. Ale nie musiał wpłacać depozytu.

„Wczoraj dostałem zwrot pieniędzy od TD i przekazałem pieniądze (bezpłatnie) mojej kuzynce w Singapurze, a ona otrzymała pieniądze dziś rano – powiedział.

Odtąd będą to elektroniczne przelewy bankowe, mówi. Jego dni korzystania z przekazów bankowych dobiegły końca.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy