Dlaczego warto korzystać z Bitcoin?

17 lutego 2021
Category: Kredytowej Może

„Bitcoin brzmi fajnie, ale po co mam go używać?

Większość entuzjastów Bitcoin słyszy coś takiego, próbując przedstawić Bitcoin znajomym i rodzinie. Bitcoin jest ekscytujący, ale dla większości ludzi nie jest od razu jasne, dlaczego Bitcoin jest ważny lub przydatny. Pamiętaj, że Bitcoin to dwie rzeczy:

waluta (bitcoin z małą literą „b)

system i sieć płatności (Bitcoin z dużym „B)

Każdy, kto używa Bitcoin, musi widzieć korzyści płynące z używania Bitcoin jako waluty w stosunku do istniejących walut fiducjarnych lub z używania Bitcoin jako systemu płatności w porównaniu z istniejącymi systemami, takimi jak PayPal lub karty kredytowe.

Po co używać bitcoin jako waluty?

Bitcoin była pierwszą tego rodzaju walutą: globalną, zdecentralizowaną kryptowalutą. Chociaż brzmi to dziwnie, w rzeczywistości ma sens. Ponieważ świat staje się mniej zależny od państw i granic, internet jest wspólną przestrzenią, w której każdy na świecie może komunikować się lub tworzyć biznes. Uniwersalna waluta niezależna od żadnego kraju ma więcej sensu, jeśli postrzegasz internet jako własne państwo narodowe. Tak jak temperatura, odległość i waga są mierzone w ten sam sposób na całym świecie, dlaczego nie miałaby istnieć jedna jednostka rozliczeniowa?

Jakie konkretne korzyści oferuje bitcoin jako waluta, poza faktem, że jest globalny?

Bitcoin nie jest kontrolowany przez organ centralnyW przeciwieństwie do walut fiducjarnych, które są kontrolowane i emitowane do woli przez polityków lub decydentów, Bitcoin to tylko sieć komputerów. Zasady Bitcoina są określone w jego kodzie i można je zmienić tylko za porozumieniem. Wydaje się to nieważne dla większości ludzi z Zachodu, którzy mają to szczęście, że używają przyzwoicie stabilnych walut. Jednak w krajach takich jak Rosja, Wenezuela czy Argentyna nadużycia rządowe w zakresie podaży pieniądza podkopały bogactwo i oszczędności setek tysięcy rodzin.

Bitcoin jest inny, ponieważ wymaga konsensusu i żadna pojedyncza organizacja ani organ nie ma uprawnień do wydawania nowych pieniędzy, blokowania lub filtrowania transakcji ani tworzenia nowych reguł. To prowadzi nas do następnego powodu…

Podaż Bitcoina jest ograniczona do 21 milionów bitcoinówW przeciwieństwie do walut fiducjarnych, które prawie zawsze wymierają z powodu inflacji, zasady konsensusu Bitcoin zapewniają, że będzie tylko 21 milionów bitcoinów. Skąd to wiemy? Spójrzmy, co by się stało, gdyby ktoś próbował stworzyć nowe bitcoiny.

Ponieważ Bitcoin jest kodem open source, każdy może skopiować obecny kod Bitcoin i stworzyć własną wersję. Wyobraźmy sobie, że Twój przyjaciel Bob stworzył nową wersję Bitcoina. Zdecydował, że ta wersja Bitcoina da mu i tylko jemu 10 bitcoinów dziennie, oprócz już ustalonego limitu 21 milionów. Dlaczego to nie zadziała? Czy Bob nie mógł się wzbogacić? Nie, ponieważ Bitcoin wymaga zasad konsensusu, a Bob zmienił zasady. Inne wystąpienia oprogramowania Bitcoin traktowałyby wszelkie transakcje utworzone przez wersję Bitcoin Boba jako nieważne.

Każdy może spróbować stworzyć nowe reguły, zwiększyć podaż Bitcoinów lub zablokować transakcje. Ale żeby tak się stało, cała sieć Bitcoin musi się zgodzić. Ponieważ żadna zmiana, która daje nieuczciwą przewagę którejkolwiek ze stron, nie została uzgodniona, możemy być pewni, że limit podaży Bitcoina pozostanie na poziomie 21 milionów.

Przy ograniczonej podaży Bitcoin ostatecznie staje się walutą deflacyjną. W przeciwieństwie do walut fiducjarnych, które zachęcają do wydatków, zadłużania i udzielania pożyczek, waluty deflacyjne zachęcają do oszczędzania. Zakładając, że liczba użytkowników Bitcoin będzie rosła, cena jednego bitcoina musi wzrosnąć, aby wchłonąć nowych inwestorów i użytkowników. Podobnie jak złoto, towary o stałych dostawach zachowują wartość, zapewniając inwestorom stabilność i przewidywalność.

Brak kontroli kapitałuKontrola kapitału to kolejny temat, którego większość krajów zachodnich nie rozumie lub nie obchodzi. Jednak dla obywateli krajów takich jak Grecja czy Cypr kontrola kapitału jest realna i ogranicza możliwości wykorzystania ciężko zarobionych pieniędzy.

Ponieważ Bitcoin to tylko sieć i nie jest kontrolowany przez żaden organ, nie ma limitów wysyłania i nie można blokować żadnych transakcji. Bitcoin może być jedynym sposobem na wysłanie nieograniczonej ilości pieniędzy w dowolne miejsce w miejscu z kontrolą kapitału.

Dlaczego warto używać Bitcoin jako systemu płatności?

Żyjemy w cyfrowym świecie. W ciągu kilku sekund możesz rozmawiać na czacie wideo ze znajomym w Chinach, będąc w Europie. Ale jak wysłałbyś tej samej osobie 1000 $ w tym samym czasie? Nie mogłeś. Dzięki Bitcoin możliwe jest wysyłanie pieniędzy z dowolnego miejsca na świecie do dowolnego miejsca na świecie, a wszystko to w ciągu kilku sekund.

Bitcoin jest szybki i globalnyWszystko, co jest potrzebne do wysyłania lub odbierania Bitcoinów, to portfel Bitcoin, który można pobrać na komputer, telefon lub tablet. Gdy dwie strony mają portfel, odbiorca po prostu udostępnia adres nadawcy. Po wysłaniu płatności odbiorca otrzymuje bitcoiny w ciągu kilku sekund. Ponownie, nie ma znaczenia, gdzie znajdują się te dwie osoby. Bitcoin jest globalny i działa w dowolnym miejscu na świecie.

Bitcoin jest bardziej prywatny niż istniejące systemy płatnościJak wspomniano wcześniej, wszystko, co jest potrzebne do wysyłania lub odbierania Bitcoinów, to cyfrowy portfel. W przeciwieństwie do otwierania konta bankowego, które wymaga prywatnych danych osobowych, portfel Bitcoin może zostać utworzony przez każdego bez podawania wrażliwych danych osobowych.

Aby pokazać, że Bitcoin jest bardziej prywatny niż istniejące systemy, wyobraź sobie, że masz portfel Bitcoin i musisz wysłać komuś bitcoiny o wartości 10 USD. Odbiorca podaje adres, który wygląda mniej więcej tak: 153SbvgKgUCU4MpzN3e5wf6UK7b6Gr2Ray.

Każdy może podać Ci adres do odbioru. Wyobraź sobie, że znalazłeś anonimową osobę w Internecie i otrzymałeś powyższy adres. Możesz wysłać pieniądze tej osobie bez znajomości jej imienia i nazwiska ani lokalizacji. Przed Bitcoinem nie było to możliwe.

Bitcoin jest świetny dla kupcówDokonanie zakupu za pomocą karty kredytowej może wydawać się łatwe. Po prostu przesuń kartę i otrzymaj swoje towary. W rzeczywistości transakcje kartą kredytową są znacznie bardziej złożone. W przypadku sprzedawcy potwierdzenie transakcji kartą kredytową przez procesor płatności, taki jak Visa lub Mastercard, może zająć ponad 60 dni. Oznacza to, że sprzedawca może nie być w stanie wydać dochodu z zakupu przez 2-3 miesiące! Nie wspominając o ryzyku oszustw i obciążeń zwrotnych.

Bitcoin działa bardziej jak gotówka. Jeśli sprzedawca otrzyma gotówkę, może mieć pewność, że transakcja została zakończona. Płatności Bitcoin są również nieodwracalne, więc handlowcy mogą akceptować Bitcoin z pewnością i nie muszą martwić się oszustwami lub obciążeniami zwrotnymi.

Ponieważ cyfrowy portfel to wszystko, czego potrzebujesz, aby otrzymać Bitcoin, każdy sprzedawca posiadający telefon lub komputer może zaakceptować Bitcoin za darmo. Nie ma potrzeby rejestrowania się w procesorze płatności, takim jak PayPal czy Square, a 100% kwoty płatności trafia do kieszeni sprzedawcy.

Płatności Bitcoin są bezpieczneZa każdym razem, gdy przeciągasz swoją kartę kredytową, musisz ufać, że sprzedawca akceptujący twoją płatność zapewni bezpieczeństwo danych twojej karty. Dzieje się tak, ponieważ płatności kartą kredytową są płatnościami ciągłymi: pozwalasz stronie trzeciej przeglądać szczegóły Twojego konta i ufasz, że oboje obciążą tylko prawidłową kwotę i zapewnią bezpieczeństwo Twoich informacji.

Bitcoin jest odwrotny: płatności Bitcoin to płatności typu „push. Właściciel bitcoinów musi zatwierdzić każdą transakcję, tak jak e-mail może zostać wysłany tylko poprzez naciśnięcie „wyślij. Płatności push tworzą wyjątkowe przypadki użycia.

W 2013 roku student college’u trzymał kod QR Bitcoin w telewizji krajowej. Kod QR zawierał adres Bitcoin ucznia, który był teraz publicznie dostępny dla setek tysięcy krajowych widzów. Widzowie otworzyli swoje portfele Bitcoin, zeskanowali kod QR ucznia i wysłali darowizny. Student otrzymał Bitcoin o wartości około 24 000 $. Spróbuj to zrobić za pomocą kart kredytowych lub przelewów bankowych!

Bitcoin jako system płatności i bitcoin jako waluta już teraz mają ogromny wpływ na świat. A to może być dopiero początek. Prawdziwy wpływ Bitcoin jest nieznany, a nowe przypadki użycia z pewnością pojawią się, gdy 1 miliard dolarów kapitału venture przelanego na start-upy Bitcoin zacznie działać.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy