02.08.2019
Gigantyczny magazyn Leroy Merlin w Polsce

Francuska sieć supermarketów budowlanych Leroy Merlin planuje zbudować w Polsce świeże centrum dystrybucyjne. Będzie wówczas obiekt o powierzchni 123 600 mkw. - rekordowej w polskim rynku magazynowym. Ma pomóc w rozwoju sprzedaży internetowej i obsłudze powiększającej się sieci stacjonarnej.

Centrum dystrybucyjne powstanie w woj. łódzkim, w miejscowości Piątek, 30 km od skrzyżowania autostrad A1 i A2. To geograficzny środek Polski. Powierzchnia samego magazynu wyniesie 121 212 m kw., zaś część socjalno-biurowa zainteresuje 2420 m kw. Kompleks będzie m. in. zarządzać 160 dokami oraz 6 bramami z wjazdem wraz z poziomu parteru.

Magazyn zbuduje firma Panattoni Europe. Prace budowlane rozpoczną się jeszcze w II trymestrze 2018 roku, an ich finalne zakończenie przewidziane jest na ostatni kwartał ewentualnego roku.

Decyzja o powstaniu nowego centrum magazynowego jest ściśle związana z planami rozwojowymi firmy Leroy Merlin Polska oraz transformacją łańcucha jej dostaw.

- Aby zapewnić prawdziwy serwis oraz najlepszą dyspozycyjność dla naszych klientów podjęliśmy decyzję o konsolidacji dystrybucji. Takie działanie wręczy nam wyższą elastyczność w zarządzaniu zasobami produktów, które oferujemy po naszych sklepach. Pod 1 dachem łączymy różne kanały dystrybucji takie jak: x dock, stock czy dostawy bezpośrednie z magazynu do klientów - mówi Krzysztof Niciejewski, senior menedżer ds. logistyki centralnej w Leroy Merlin Polska, cytowany w komunikacie.

Powstanie nieznanego magazynu wiąże się z rozwojem sprzedaży przez internet - dostawy towarów kupionych w internecie będą realizowanego z nowego obiektu. Obsługa zakupów online przeniesie się do Dnia z obecnego magazynu przy Strykowie.

- Rozwój logistyki centralnej jest konieczny na dzisiejszym rynku jak i również Leroy Merlin Polska bardzo dobrze to rozumie. Po zmianie systemu zarządzania magazynami w 2017 roku nadszedł czas na konsolidację jak i również rozwój kanałów dystrybucji - dodaje Niciejewski.

Poza rozwoje e-commerce Leroy Merlin cały czas rozwija sieć stacjonarną. W Polsce jest obecnie prawie 60 marketów budowlanych pod francuską marką, ale spółka widzi miejsce dzięki kolejne - w 2025 roku chce ich dysponować już 100. Rozwój necie marketów nie dziwi, ponieważ sprzyja mu boom dzięki rynku mieszkaniowym. Jak powstaje z danych GUS, po styczniu i lutym 2018 roku oddano do używania o 10 proc. większą ilość nowych mieszkań niż zanim rokiem. A każdy lokal przed zamieszkaniem w nim, powinno się wykończyć i wyposażyć.

Leroy Merlin Polska pragnie mieć 100 sklepów do 2025 roku

W zeszłym roku kalendarzowego Leroy Merlin otworzył m. in. jeden sklep we Wrocławiu i jeden w jego okolicy (gigamarket w Mirkowie) - wszedł także do mniejszych miast jak na przykład Piła, Bełchatów czy Wołomin. Szansą na jeszcze ogromniejszy rozwój firmy jest także zniknięcie z rynku poszczególnego z konkurentów - należącej ostatnio do Polaków sieci Prakitker, która ogłosiła upadłość. Francuska sieć przejęła obecnie jedną lokalizację Praktikera przy stolicy Dolnego Śląska, uruchamiając tam swój sklep.

Firma rozpoczęła działalność po roku 1923 we Francji. W Polsce Leroy Merlin działa od 1994 roku, a w 1996 otworzyła pierwszy sklep przy Piasecznie pod Warszawą.