04.09.2019
Indeks PMI - Europa, Chiny, Polska, Rosja

Wskaźnik PMI dla Naszego kraju wzrósł w grudniu wraz z 51, 9 pkt do odwiedzenia 54, 3 pkt i znalazł się na najważniejszym poziomie od 17 miesięcy. Poprawę odzwierciedlał szybszy postęp wielkości produkcji, liczby świeżych zamówień i poziomu zatrudnienia. Najnowsze prognozy IHS Markit przewidują, że do stycznia 2017 roku ekspansja wytwórczości przemysłowej rok do roku osiągnie próg 8 proc.

- Oznacza wówczas, że polska gospodarka rozpędza się, presja inflacyjna wydaje się być coraz silniejsza, a za sprawą pieniądzom unijnym możemy włączyć jeszcze wyższy, gospodarczy bieg. Jeśli temat OFE będzie załatwiony pozytywnie, to własny rynek akcji może dużo zyskać – uważa Paweł Wróbel, dyrektor departamentu doradztwa inwestycyjnego i analiz RDM Wealth Management.

W grudniu inflacja w Naszym narodzie wzrosła według wstępnego szacunku GUS o 0, 12 proc. , dając naszym samym kres trwającej od lipca 2014 r. deflacji. Ostatnio raz wskaźnik wartości towarów i usług przy takim tempie rósł morzem Wisłą w październiku 2013 r. Inflacji coś więcej niż po Polsce, ale też przy innych krajach "pomogły" m. in. drożejące surowce, zwłaszcza energetyczne. Nie bez sensu pozostaje także osłabienie lokalnych walut.

PMI, to znaczy miara aktywności gospodarczej

PMI (Purchasing Managers Index) to wskaźnik aktywności gospodarczej w sektorze produkcyjnym, obliczany przez spółkę Markit Economics. Wylicza się go na podstawie anonimowych ankiet, które wypełniają managerowie (kadra kierownicza w przedsiębiorstwach) wraz z danego kraju. Wskazują oni, jak w skali miesiąca zmieniła się sytuacja przy branży, w której działają. Odpowiedzi mają być zgodne ze stanem faktycznym. Pytania dotyczą m. in. na poziomu produkcji, wartości zamówień, poziomu zapasów oraz zatrudnienia.

Ankietowani wskazują, bądź w porównaniu z poprzednim miesiącem sytuacja jest bardziej wartościowa, gorsza czy taka osobiście. PMI uznawany jest zbytnio wskaźnik wyprzedzający koniunkturę, natomiast więc sygnalizuje, poprawę albo pogorszenie koniunktury gospodarczej przy przyszłości. I komunikując oględnie:

  • Wartość PMI równa 50 pkt. jest poziomem neutralnym
  • Wartość PMI poniżej pięćdziesiąt pkt. sygnalizuje spowolnienie w gospodarce
  • Wartość PMI powyżej 50 pkt. oznaczają dobrą koniunkturę w gospodarce krajowej

Po słabych danych makro z Polski wraz z końca 2016 roku, doniesienia z początku 2017 r. wydają się krzepiące. Lecz dobre odczyty przemysłowych indeksów PMI dotyczą także odmiennych krajów. W strefie € PMI wyniósł 54, 9 pkt, wobec 53, szóstej pkt, na koniec listopada. W Niemczech PMI sięgnął 55, 6 pkt, – najwyżej od trzech lat. W Rosji współczynnik uplasował się na poziomie 53, 7 pkt, co jest wynikiem najwyższy od czasu prawie 6 lat.

- Rosja ewidentnie wydaje się być dziś na fali – poprawiają się dane makroekonomiczne, rośnie cena ropy, Putin ma coraz lepszy „PR” na świecie, ostatecznie przyciąga rubel i rosyjskie akcje – wylicza Paweł Wróbel i dodaje:

Tymczasem w Turcji stan unikatowy rozbija gospodarkę, walutę, natomiast wysoka inflacja przekłada się rosnące prawdopodobieństwo dalszych podwyżek stóp procentowych. Czekamy dzięki rozwój sytuacji, w poniższym zmianę konstytucji, ale niewątpliwie wydaje się być to rynek dla odważnych i doświadczonych inwestorów.

Chiński smok zaskakuje

Chiński PMI kolejny już raz podczas ostatnich miesięcy bardzo korzystnie zaskoczył – nie tylko wzrósł do poziomu najwyższego od stycznia 2013 r., ale zdecydowanej poprawie uległa struktura wskaźnika.

- Komponenty produkcji i nowych zamówień wdrapały się w kilkuletnie szczyty, ponadto ukazuje się silniejsza presja inflacyjna. Mało kto zwraca dzięki to uwagę, ale współczynnik Markitu dla Chin odnajduje się w trendzie wzrostowym od połowy 2015 r. – zwraca uwagę Ryszard Wróbel z RDM Wealth Management. Równocześnie studzi jednakże optymizm:

Mimo korzystniejszych informacji ze sfery makro i mimo, że spodziewamy się napływu kapitału dzięki rynki wschodzące, uważamy, że obecnie Chiny to kraj zbyt nieprzewidywalny.

Z jednej strony inwestorzy obawiają się dalszego osłabienia waluty, odpływu kapitału i uszczuplenia rezerw walutowych, z innej strony - niepokoją działania, które może podjąć Trump wobec Chin. Trudno stwierdzić, czy nowy prezydent NA JUKATAN nie złagodzi koniec stron swojego stanowiska, ale swoim wpisy na Twitterze będą dość niepokojące.

Uwaga na Indie i Brazylię

Na początku listopada rząd przy Indiach wycofał z obiegu 2 najpopularniejsze nominały: 500 i 1000 rupii. W ten sposób zechciał pokonać korupcję, wyciągnąć osób z szarej strefy i zmusić obywateli do opłacania podatków. Konsekwencje są takie, że Hindusi stracili wiara do systemu finansowego. Zaczęli zamieniać walizki gotówki w złoto i bitcoiny, jakie możliwości sprawiło, że kurs kryptowaluty znalazł się na najważniejszym poziomie w historii. Ale decyzja indyjskiego rządu przyniosła także spadek indeksu PMI.

- Spadek współczynnika jest efektem pozytywnie ocenianej decyzji o wymianie kasy, która ograniczy jedną wraz z największych patologii indyjskiej gospodarki – plagę podrobionych pieniędzy. Naturalnie nagłe wyeliminowanie spośród obiegu banknotów, w których dokonywana jest większość umowy gotówkowych, wprowadziło krótkoterminowy rozgardiasz, niedobory pieniądza i, po opinii indyjskich menadżerów, przełożyło się na zmniejszenie poziomu zamówień – ocenia Ryszard Wróbel.

Ekspert zwraca jednak uwagę, że kłopot ten ma charakter przejściowy i w kolejnych miesiącach należy się spodziewać pospiesznej, skokowej poprawy danych po Indiach.

Nie można tego natomiast powiedzieć o Brazylii, gdzie spada liczba nowych zamówień krajowych jak i również zagranicznych, pogarsza się sprawa na rynku pracy, zaś cięcia budżetowe i słaba konsumpcja ograniczają potencjał wzrostu gospodarczego.

- Do tego dochodzą kolejne afery polityczne. Oczywiście z jednej strony brzmi to fatalnie, z drugiej aczkolwiek naszym zdaniem trzeba obserwować rynek w Brazylii – nawet niewielka poprawa może się przełożyć na wyraźny napływ kapitału i tymże samym wzrosty na giełdach i umocnienie waluty – przekonuje ekspert z RDM Wealth Management.

Tagi: PMI Polska Chiny Rosja Brazylia Turcja przemysł Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zameldować naruszenie – kliknij przy link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin jak i również zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, może uniknąć kary. Wystarczy czynny żal

REKLAMY Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia kategorię po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku i kilku pracowników. Chodzi o aferę GetBack

Notowanie