16.07.2019
Deficyt strukturalny Polski wg MFW będzie spadał. To wspaniała wiadomość

Nie rosnący PKB i nie spadające bezrobocie. Przeglądając najnowsze recenzje MFW dotyczące polskiej gospodarki, uwagę powinien przyciągać szczególnie jeden wiersz mówiący o deficycie strukturalnym. Według ekonomistów z Waszyngtonu będzie on w przyszłych latach spadał, utrzymując się poniżej stopnia 2 proc. To znakomita wiadomość oznaczająca, że wydaje się szansa, aby fundamenty własnych finansów się poprawiły.

Deficyt strukturalny to deficyt pozbawiony wahań koniunkturalnych i zdarzeń jednorazowych. Mówi on, w jakim rzeczywistym będzie są finanse danego państwie. W 2017 r. jednej, 7 proc. deficytu sektora finansów publicznych było najważniejszym wynikiem w historii Naszego kraju. Jednak deficyt strukturalny po tym samym czasie wyniósł już 2, 1 proc. PKB. - To demonstruje, że rząd nie wykorzystał szansy do poprawy finansów kraju, a te 1, 7 proc. może błyskawicznie okazać się mirażem a mianowicie mówił nam wtedy prof. Cezary Wójcik z SGH.

Deficyt strukturalny Polski wg MFW będzie spadał. To świetna wiadomość

Teraz aczkolwiek w najnowszych prognozach Internacjonalnego Funduszu Walutowego czytamy, hdy deficyt strukturalny ma po kolejnych latach ulec poprawie. W tym roku dzierży on wynieść ok. dwa proc., by w 2019 spaść do 1, 9 proc., a 2020 r. do 1, 6 proc. i 1, 5 proc. rok później. Następnie w kolejnych dwóch latach ma się ustabilizować na poziomie 1, 5 proc.

Foto: MFW Prognozy dotyczące deficytu strukturalnego wg MFW

Jest to bardzo porządna wiadomość, ponieważ oznacza, że fundamentalnie nasze finanse ogólne powinny być zdrowsze. Co więcej, deficyt strukturalny gra także relewantną rolę po ocenach agencji ratingowych, które patrzą na niego poprzez pryzmat działań rządowych dążących do ograniczenia wydatków sztywnych i trwałego zwiększenia profitów. Im mniejszy, naszym większe prawdopodobieństwo podniesienia oceny inwestycyjnej.

Ocena rządu Zjednoczonej Prawicy pod tymże względem jest nie lada zadaniem. Z jednej strony www PiS zwiększa wydatki mocne (transfery socjalne), z pozostałej jednak stara się umożliwić większe wpływy z datków, uszczelniając dziury np. w podatku VAT. Trwają jednakże spory o to, ile rzeczywiście VAT-u udało się odzyskać, walcząc z mafiami VAT-owskimi, an ile daniny trafia do budżetu dzięki prokonsumpcyjnemu wzrostowi gospodarczemu Lokalny.

Wiceminister finansów Leszek Skiba powiedział niedawno, że łączne szacowane dochody wraz z PIT, CIT, VAT i składki na FUS wzrosną w 2019 roku aż o 147 mld zł w porównaniu do 2015 r. i "będzie wówczas wzrost znacznie wyższy aniżeli dynamika PKB w tym samym okresie". - Można szacować, że około pięćdziesiąt mld zł z tej kwoty to wynik naprawy ściągalności podatków i składek - dodał w rozmowie z PAP.

Wracając do prognoz MFW, kasa zapomogowa przewiduje także, że zwyczajny deficyt sektora rządowego wyniesie 1, 5 proc. PKB zarówno w 2018 i 2019 (wcześniej prognozy kształtowały się kolejno na poziomach 1, 9 proc. i 1, 8 proc. PKB).

Minusem szacunków wydaje się być niestety to, że istnieją to jedynie prognozy. MFW przewiduje także, iż stopa inwestycji w naszym kraju, czyli nakłady dzięki środki trwałe względem PKB, urosną w tym roku do 21, 5 proc., podczas gdy wynik zbytnio II kw. tego roku kalendarzowego zamknął się wynikiem 17, 8 proc., czyli możliwości na spełnienie przewidywań ekonomistów zza oceanu są skromniej niż marne.

MFW. Świat hamuje

Na koniec odnotujmy jeszcze, że zdaniem MFW czeka nas także przy kolejnych latach osłabienie globalnego wzrostu gospodarczego. Wzrost ów wyniesie po 3, 7 proc. w 2018 i w 2019 r. Jeszcze trzy miesiące temu stało to 3, 9 proc. To pierwsza obniżka prognoz dla światowej gospodarki od momentu lipca 2016 r.

- Zdaniem MFW materializują się zagrożenia dla świeckiej gospodarki kreślone w kwietniowej edycji prognoz, w szczególności postęp protekcjonizmu, który (wraz z zacieśniającymi się warunkami finansowymi) uderza w szczególności w gosp. wschodzące (w tym Chiny). Niższy popyt z tychże gospodarek uderza w strefę euro, której prognozowany rozwój został silnie obcięty po 2018 (do 2, 0 proc. z 2, czterech proc. ). MFW uważa, że wzrost protekcjonizmu to miecz obosieczny i odbije się na gospodarce NA JUKATAN (obniżył prognozę na 2020 z 2, 7 proc. do 2, 5 proc. ) - komentują szacunki funduszu ekonomiści PKO BP.