17.07.2019
Disney zerwał kontrakt z youtuuberem PewDiePie  Lifestyle

Disney zerwał kontrakt z najlepiej opłacanym youtuberem na świecie i gwiazdą internetu PewDiePie. Powodem są jego antysemickie żarty, jakich dopuścił się po swoich upublicznionych w necie nagraniach - podaje BBC. Gwiazdor broni się, iż "choć nie był wówczas jego zamiar, to rozumie, że te żarty ostatecznie były obraźliwe". Jednak

Decyzja nadeszła po tym, jak stwierdzono, że parę filmów opublikowanych przez youtubera w ostatnich miesiącach zawierała treści antysemickie treści lub nawiązania do nazizmu.

PewDiePie, którego prawdziwe nazwisko brzmi Felix Kjellberg wypuścił wideo, które było psotne, ale - jak osobiście deklaruje - nie promował "żadnego rodzaju nienawistnych postaw”.

Szacuje się, że młody Szwed zarobił przy 2016 roku dzięki YouTubowi 15 mln dol.

Google zarobiło krocie, jednak rozczarowało rynek. Akcje po dół

Popularny youtuber

Z Disneyem związany był zaś za pośrednictwem Maker Studios - firmy, która to współpracuje z gwiazdami YouTube’a, które generują miliardy wyświetleń miesięcznie, co przekłada się na ogromne dochody wraz z reklam.

- Aczkolwiek Felix zbudował swoją popularność przez bycie prowokacyjnym jak i również prześmiewczym, to jednak zdecydowanie posunął się za daleko w tym przypadku, a filmy są nieodpowiednie - uznało Maker Studios.

Na 1 z tych kontrowersyjnych filmów widać dwóch Indian, którym Kjellberg zapłacił po to, by trzymali tabliczkę z napisem "Death to all Jews" ( z ang. Śmierć wszystkim Żydom).

W odpowiedzi na krytykę, youtuber przekonywał, że była to próba pokazania, jak "szalony jest współczesny świat, a szczególnie niektóre usługi dostępne online” i udowodnienie, że ludzie "powiedzieliby odrobinę w zamian za pięć dolarów".

Ile osiągają youtuberzy? Najlepsi inkasują miliony dolarów rocznie

Stwierdził także, że to "śmieszne" sugerować, że popiera tenże przekaz, ale dodał również, że "choć nie był to jego zamiar, to rozumie, że te żarty ostatecznie były obraźliwe".

Lista grzechów

W odmiennych swoich filmach pokazywał metrów. in. swastyki rysowane za pośrednictwem fana, grał hymn partii nazistowskiej oraz przekazywał hitlerowskie pozdrowienie.

W zeszłym roku PewDiePie był także czasowo zawieszony na Twitterze po tym, jak żartował z tzw. Państwa Islamskiego.