20.07.2019
Drożeje ziemia pod zabudowę mieszkaniową - JLL  Nieruchomości

W 2017 roku koszta gruntów pod zabudowę mieszkaniową w niektórych lokalizacjach wzrosły nawet o 80 procent - podała firma doradcza JLL. O zakup ziemi pod mieszkania starają się nie tylko deweloperzy, ale również fundusze inwestycyjne.

- Ponad 60 firm deweloperskich planuje w 2018 roku kalendarzowego zakupy gruntów o zalety od 10 do 50 milionów złotych, a czternaście inwestorów jest gotowych do odwiedzenia nabycia terenów o wartości nawet 150-200 milionów złotych - powiedział dyrektor oddziału gruntów inwestycyjnych w JLL Daniel Puchalski na wtorkowej konferencji prasowej.

Dyrektor przyznał, że gruntami ciekawią się także "fundusze wariantu private equity, które istnieją gotowe na wydanie około 300 milionów euro dzięki zakupy dużych pakietów mieszkaniowych pod wynajem, w planach spekulacyjnych".

Puchalski dostrzegł, że "wobec kurczącej się oferty lokali, wzrosło zainteresowanie deweloperów budowaniem banku ziemi". - Popyt na grunty miał bezpośrednie przełożenie dzięki ich ceny. W poniektórych lokalizacjach w Warszawie wzrosły one nawet o 80 procent. Szybujące w górę oczekiwania sprzedających nie wyłącznie podgrzały atmosferę w dziedzinie, jednak też faktycznie skłoniły kupujących do płacenia wyższych kwot za nabywaną ziemię - dodał Puchalski.

Więcej, ale droższe

Flagowy program rządu pozostaje pod okiem Morawieckiego

Według danych GUS w Polsce w całym 2017 roku oddano do odwiedzenia użytku 178 258 mieszkań, o 9, 1 procent więcej niż w 2016 roku. Urząd statystyczny poinformował także, że "deweloperzy w czasie dwunastu miesięcy 2017 roku oddali do użytkowania 89 817 mieszkań (co stanowiło 50, 4 procent generalnej liczby mieszkań oddanych do użytkowania), tj. o 13, 5 procent więcej, względem wzrostu o 26, 12 procent przed rokiem".

Jak podaje REAS, 2017 był trzecim z rzędu rokiem z rekordową sprzedażą mieszkań - tylko po sześciu największych miastach na końcu IV kwartału ich liczba osiągnęła poziom blisko 73 tysięcy. Deweloperzy przy tymże podnosili w ciągu roku kalendarzowego ceny mieszkań nawet parę razy, aby nieco wyhamować sprzedaż i tym samym utrzymać lepszą płynność całego projektu.

Według danych REAS za 2017 rok najwyższy wzrost cen ofertowych w stosunku do ubiegłego r. miał miejsce w Trójmieście (15 procent). Wysoki był także w Łodzi (8, 5 procent) i Warszawie (8, 4 procent), natomiast we Wrocławiu i Gdańsku średnie ceny wzrosły o 4, 4 procent.

JLL jest międzynarodową przedsiębiorstwem doradczą, realizującą zlecenia na rynku nieruchomości. Zatrudnia ponad 60 tysięcy osób i ma klientów w 80 krajach w ramach 280 oddziałów na całym świecie. Roczny przychód JLL sięga sześciu miliardów dolarów.