Op-Ed: Dlaczego Bitcoin Bubble Burst jest dobry dla Crypto

17 lutego 2021
Category: Jeśli Chodzi
 • Opublikowano: 2 lata temuNawet najbardziej zagorzały ewangelista kryptowalut musi przyznać, że bitcoin wydaje się być najgorszą inwestycją 2018 roku, przynajmniej w przeliczeniu na dolary. Kryptowaluta straciła prawie 80 procent swojej kapitalizacji rynkowej, odkąd osiągnęła rekordowy poziom około 327,15 miliardów dolarów. Zmniejszyły się również wskaźniki adopcji i wolumen. Organizacje, które planowały uruchomić swoje usługi oparte na bitcoinach, opóźniły swoje projekty lub całkowicie je porzuciły. Jak powiedziałby każdy doświadczony trader, bańka bitcoin pęka – lub już pękła.

  Anatomia bańki bitcoinowej

  Zaskakujące wzrosty i spadki koniunktury na rynku finansowym mogą zmylić gapiów. Ostatecznie jest to gra przemijających uczuć – od jednego inwestora do drugiego. Jeśli jeden sprzedaje, inny kupuje. Ale w razie krachu, kiedy się sprzedaje, nikt nie chce kupować. Zaczyna się od kilku inwestorów, którzy zrzucają aktywa na wysokim poziomie, a następnie wirują na zewnątrz. Inni inwestorzy gromadzą akcje sprzedaży wyłącznie z powodu paniki, a cena zaczyna spadać szybciej. Przyciąga większą presję sprzedaży, co prowadzi do rozłamu.

  To, co 2018 przyniósł na rynek bitcoinów, było dużo lub sprzedawców przeciwko ograniczonym kupującym. W 2017 roku było odwrotnie – więcej kupujących wobec mniej sprzedających. Zróżnicowane wyniki obu lat finansowych, w kolejności po kolei, pokazują, że inwestorzy kupowali bitcoiny albo w wyniku spekulacji hossy, albo w celu nabycia innych aktywów cyfrowych, które również obiecały wyższe zwroty w krótszym czasie.

  ICO, jak się je nazywa, były fenomenem w 2017 roku. Projekty blockchain z obsługą Ethereum, twierdząc, że są kolejnym Apple lub Microsoftem, zebrały fundusze po sprzedaży swoich niezarejestrowanych, nieuregulowanych aktywów cyfrowych za najlepsze kryptowaluty, takie jak bitcoin. W związku z tym zamówienia kupna zaczęły się gromadzić, prowadząc wartość bitcoina do rekordowego poziomu 20 000 USD.

  Rok 2018 był czasem dostawy, ale na pokazie nie pojawiło się żadne ICO. Według artykułu badawczego opublikowanego przez Carroll School of Management w Boston College, prawie połowa projektów blockchain zakończyła się niepowodzeniem w ciągu czterech miesięcy od ich wprowadzenia.

  „Odkrywamy, że kiedy przekroczysz trzy miesiące, najwyżej sześć miesięcy, nie osiągają lepszych wyników niż inne kryptowaluty – powiedział Bloombergowi badacz Leonard Kostovetsky. „Najwyższy zwrot występuje w rzeczywistości w pierwszym miesiącu.

  Największym wnioskiem jest to, że te projekty blockchain miały przy sobie dużą liczbę tokenów bitcoin. Mogli więc prawdopodobnie porzucić swoje rezerwy bitcoinów, aby uciec lub zapłacić za koszty operacyjne. Stąd pękła bańka.

  Założyciel Digital Currency Group, Barry Silbert, poparł teorię podczas wywiadu dla CNBC. Szef Galaxy Digital Holdings, Mike Novogratz, powiedział także Bloombergowi, że rynek ICO jest prawie martwy po „dużym szumie i że bitcoin wyjdzie z depresji po drodze.

  Bitcoin: długa droga do odzyskania

  Pęknięcie bańki niekoniecznie musi oznaczać śmierć instrumentu bazowego. Branża finansowa jest pełna takich przykładów, w których tradycyjne miary definiują zawyżenie wartości rynków, po którym następuje długoterminowa korekta spadkowa.

  Na przykład bańka dot-com zbliża się do bańki kryptograficznej. W późnych latach 90-tych pojawienie się Internetu wywołało masową falę spekulacji w firmach internetowych. Nasdaq Composite Index, na którym znajdowała się większość tych technologicznych startupów, skoczył z poniżej 500 na początku lat 90., osiągając w marcu 2000 r. Maksimum ponad 5000. Po tym czasie indeks spadł o 80%, ale w 2015 r. Powrócił, aby ustanowić nowe szczyty.

  Rynek kryptowalut załamał się podobnie po tym, jak większość jego startupów upadła po zebraniu milionów dolarów w zawyżonych inwestycjach. Bitcoin, jak wielu uważa, jest ocalałym z ogólno rynku.

  Lou Kerner, inwestor zajmujący się kryptowalutami, nazwał bitcoin Amazon krypto, twierdząc, że cyfrowa waluta przetrwa pęknięcie bańki kryptograficznej, podobnie jak Amazon zrobił to po awarii dot-com.

  „Jeśli wrócisz do bańki internetowej, na którą wielu z nas w kryptowalutach patrzy w poszukiwaniu kierunku, Amazon, prawdopodobnie jedna z największych firm w historii ludzkości, stracił ponad 95% w ciągu dwóch lat – powiedział powiedział CNBC w listopadzie.

  Kryptowaluty były tak słabe, ponieważ większość z nich nie ma żadnej podstawowej wartości poza zaufaniem. [Ale] sam bitcoin, jak sądzimy, w końcu zastąpi złoto. Złoto to 8 bilionów dolarów.

  Rynek już przygotowuje się na powitanie bitcoina, ponieważ przechodzi on z handlu detalicznego do poważniejszych instytucji w 2019 roku. Bakkt, platforma kontraktów terminowych na bitcoiny wspierana przez Intercontinental Exchange, zostanie uruchomiona pod koniec stycznia. Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) przedstawiłaby również swoje ostateczne podejście do funduszu Bitcoin ETF firmy VanEck, który, jeśli zostanie zatwierdzony, mógłby otworzyć wrota wielomiliardowych inwestycji w przestrzeń bitcoinów.

  Wzrost dominacji Bitcoin

  Dominacja Bitcoin odnosi się do udziału w rynku bitcoinów w stosunku do reszty rynku kryptowalut. Odkąd zaczął się krach, inwestorzy nieustannie gromadzili się z powrotem w kierunku bitcoina. Od listopada bitcoin zajmuje około 50 procent całego rynku kryptowalut, odzwierciedlając poprawę nastrojów inwestorów.

  Cypherpunk Jameson Lopp, w swoim najnowszym raporcie, również stwierdził, że Bitcoin rośnie w prawie innych wskaźnikach niż ekonomia. W 2018 roku rynek kryptowalut prowadzony przez walutę cyfrową zebrał 3,12 miliarda dolarów inwestycji, czterokrotnie więcej niż w 2017 roku; zainteresowanie środowisk akademickich i użytkowników wzrosło dwukrotnie; repozytorium rozwoju monety odnotowało więcej zatwierdzeń niż jakikolwiek inny projekt kryptograficzny; a jego rozwiązanie Lightning Network nabrało rozpędu w całej społeczności.

  „Tak, bitcoin radził sobie słabo [jeśli chodzi] o kurs wymiany w 2018 r. – powiedział Lopp. „Ale według prawie każdej innej miary system poprawia się i rośnie. Ci z nas, którzy są oddani temu systemowi, powinni nadal BUDOWAĆ i dodawać wartość; nie mamy kontroli nad rynkiem, ale spodziewam się, że prędzej czy później nas dogoni .

  Mając za sobą mocne podstawy, bitcoin najprawdopodobniej by się poprawił, ale byłby bardziej dojrzały niż wcześniejsze korekty. Bogaci inwestorzy, których dotknął już krach na amerykańskiej giełdzie, byliby bardziej skłonni do przeniesienia swojej wartości w kierunku bezpiecznych przystani, takich jak dolar, jen i złoto. Bitcoin, będący stosunkowo nowym zjawiskiem, może przyciągnąć ich wzrok, gdy jego infrastruktura będzie gotowa do obsługi większej ilości i płynności.

  Wyróżniony obraz z Shutterstock. Wykresy cen z TradingView.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy