24.06.2019
Banknot 500 zł trafił do odwiedzenia obiegu w lutym 2017 roku  Pieniądze

  • Projekt budżetu na 2019 rok do komisji sejmowych
  • Koniec ze zmianą czasu? Komisja Europejska przedstawi propozycję
  • W tą niedzielę zrobisz zakupy. Potem długa przerwa
  • Gospodarka rośnie, ale inwestycje rozczarowały
  • Coca-Cola kupuje znaną sieć kawiarni

Niewiele osób widziało je na oczy, lecz ich liczba ciągle wstaje. Mowa o banknotach na temat nominale 500 złotych, które niebawem będą obchodziły na wstępie urodziny.

Banknot o nominale 500 złotych znalazł do obiegu 10 02 zeszłego roku. Umieszczono na nim wizerunek króla Jana III Sobieskiego, ale niewielu ludzi w ostatnim roku proch okazję mieć go przy ręku.

"Życie" polskich banknotów wydłuża się. Króluje jeden nominał

Coraz więcej

Dzieje się tak, bo gotówki wyraźnie częściej używamy przy mniejszych kwotach, a kiedy promocje są większe, to zwykle używamy karty płatniczej lub przelewu bankowego. Tak wydaje się być po prostu wygodniej i bezpieczniej, bo mało który decyduje się na noszenie przy sobie dużej kasy.

Tymczasem z najświeższych danych Narodowego Banku Naszego wynika, że w obiegu jest coraz więcej 500 złotowych banknotów. W głównym kwartale 2017 roku stało się ich 1, 4 miliona. W drugim ich liczba wzrosła do 3, czterech. W trzecim było to już 5, 3, zaś na koniec roku było to 7, 2 miliona.

Jak widać liczba "pięćsetek" rośnie bardzo szybko, lecz to nadal zaledwie promil tego, ile banknotów ogółem jest w użyciu. Wraz z danych NBP wynika, iż pod koniec zeszłego roku było to niemal dwóch mld sztuk. Najpopularniejszym banknotem jest 100 zł (1, 2 mld sztuk). W drugim miejscu jest 200 zł (274, 6 mln), a podium zamyka pięćdziesiąt zł (188 mln).

Jeśli zaś chodzi na temat monety, to w obiegu jest ich łącznie 17, 3 mld sztuk. Najliczniejsza jest ta o nominale 1 grosza (6, pięć mld sztuk). Za tą kobietą plasuje się 2 groszówka (3 mld sztuk) a także 5 groszówka (2, jednej mld sztuk).

Lepsze zabezpieczenia

Głównym powodem przedłożenia nowego nominału przez NBP było obniżenie kosztów emisji i sprawniejsza zarządzanie zapasem strategicznym banknotów przechowywanych poprzez polski bank centralny.

Banknot o nominale pięćset zł ma wymiary 150 x 75 mm i jest o 4 procent większy od "dwusetki", jakie możliwości ułatwia osobom niewidzącym jak i również słabo widzącym jego błyskawiczne rozpoznanie.

W nowatorskim pieniądzu zastosowano też wprawne technologicznie zabezpieczenie najwyższej rangi, czyli m. in. okienkową nitkę zabezpieczającą, farby (zmienną optycznie i opalizującą), czy znaki widoczne w świetle UV, w tym kwadrat wraz z napisem: 500 zł.