01.07.2019
Brexit spotkanie ministrów spraw zagranicznych 6 państw UE

- Pertraktacje w sprawie wyjścia Ogromnej Brytanii z Unii Europejskiej powinny zacząć się jak najszybciej - powiedział Frank-Walter Steinmeier, szef niemieckiej dyplomacji. W Berlinie zakończyło się kryzysowe spotkanie ministrów kwestii zagranicznych 6 państw Ue. Zwołano je po referendum za Brexitem.

Na konferencji prasowej po zebraniu Steinmeier podkreślił, że Brexit powinien zostać wykorzystany "nie tylko do refleksji, ale także do wzajemnego wysłuchania się":

Wyraziliśmy tutaj, tak jak wczoraj po Luksemburgu, zdecydowaną wolę utrzymania jedności Europy. To będzie naszym najważniejszym i głównym zadaniem.

Jean-Marc Ayrault, szef resortu spraw zagranicznych Francji, wezwał 27 państw członkowskich, by wróciły do odwiedzenia "ducha założycieli", którym jest europejska jedność. On również zwrócił uwagę na konieczność szybkiego rozpoczęcia rozmów przy sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty:

Istnieje paląca konieczność rozpoczęcia negocjacji, abyśmy nie musieli napływać w okres niepewności, wraz ze wszystkimi gospodarczymi i politycznymi tego konsekwencjami.

Jean Asselborn, kierujący dyplomacją Luksemburga, ma nadzieję, że nie dojdzie do "gry w kotka i myszkę":

To musi być całkiem jasne. Naród przemówił. Trzeba zrealizować tę decyzję.

Steinmeier zaprosił do warszawie Niemiec ministrów spraw zagranicznych z Francji, Holandii, Włoch, Belgii i Luksemburga.

Foto: AFP/EAST NEWS / East News Od lewej: Paolo Gentiloni (Włochy), Didier Reynders (Belgia), Frank-Walter Steinmeier (Niemcy), Jean-Marc Ayrault (Francja), Bert Koenders (Holandia), Jean Asselborn (Luksemburg)

W 1957 roku to Republika Federalna Niemiec, Francja, Włochy, Belgia, Holandia i Luksemburg założyły Europejską Wspólnotę Gospodarczą a mianowicie poprzedniczkę Unii Europejskiej.

Szef niemieckiego resortu spraw zagranicznych podkreślił, że spotkanie w wąskim gronie nie oznacza wyłączenia z dyskusji pozostałych krajów Wspólnoty:

Intensywne europejskie dyskusje istnieją nam potrzebne - w dużych i mniejszych formatach, by upewnić się, którą wybrać drogę.

Steinmeier zapewnił, że zaraz na obradach poinformuje o katalogów przebiegu kraje nadbałtyckie, a w poniedziałek złoży relację krajom Grupy Wyszehradzkiej.

Informacja na temat Brexitu będzie jednym z tematów posiedzenia polskiego rządu, zwołanego na najbliższy poniedziałek. Uobecni ją Witold Waszczykowski, minister spraw zagranicznych.

Tagi: Brexit Unia Wielka Brytania Komentując korzystasz z sprzęt Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące w Facebooku znajdują się pod linkiem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem zagniewany. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

  • Jeśli jakiś człowiek spóźnił się ze złożeniem PIT, może uniknąć sankcje. Wystarczy czynny żal

REKLAMY Koniec budynku wielorodzinnym reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI przekształca nazwę po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje zwiać spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku i kilkunastu pracowników. Chodzi na temat aferę GetBack

Notowanie