30.06.2019
Brexit - kto poprowadzi pertraktacje Wielkiej Brytanii z UE?

Michel Barnier, były komisarz UE i były francuski minister, poprowadzi negocjacje z Wielką Brytanią w sprawie jej wystąpienia z Unii Europejskiej. Nominował go w środę Jean-Claude Juncker, przewodniczący Komisji Europejskiej.

Barnier pokieruje grupą zadaniową podległą bezpośrednio szefowi KE. Pracę rozpocznie 1 października br.

Juncker tak uzasadnił nominację dla Barniera:

Michel to sprawny negocjator z bogatym doświadczeniem po ważnych dziedzinach polityki, które mają znaczenie dla negocjacji z Londynem. Jestem pewien, że sprosta temu wyzwaniu i da nam możliwość rozwinąć nowe partnerskie stosunki z Ogromną Brytanią, gdy opuści ona Unię Europejską.

Barnier był unijnym komisarzem ds. polityki regionalnej, rynku wewnętrznego i usług. We Francji kierował resortem spraw zagranicznych, a później resortem rolnictwa.

Wielka Brytania dzierży nie więcej niż więcej niż jeden lata, by rozpocząć funkcję wychodzenia z Unii Europejskiej. Liderzy Wspólnoty apelowali aczkolwiek, by stało się wówczas najszybciej, jak to realne. Zapowiadają też, że Zjednoczone Królestwo nie powinna liczyć na "taryfę ulgową", jak np. prawo do korzystania z niezaplanowanego rynku bez zapewnienia swobody przepływu osób.

Theresa May, nowa premier Ogromnej Brytanii, choć sama wywodzi się z obozu oponentów Brexitu, już w głównych godzinach urzędowania postawiła materię jasno:

Brexit to Brexit.

Tym samym ucięła spekulacje o możności ponownego referendum lub nierespektowania wyników głosowania Brytyjczyków spośród 23 czerwca. Wtedy wówczas za opuszczeniem Unii Europejskiej opowiedziało się 51, dziewięć proc. Brytyjczyków.

Nowa szefowa brytyjskiego rządu nie zaakceptować podała jednak terminu formalnego rozpoczęcia rozmów Londynu z Brukselą. Powiedziała niedawno, hdy "potrzebuje czasu na przygotowywanie negocjacji".

Tagi: Brexit Wielka Brytania Komisja Europejska Unia Europejska Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Internautów. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obligatoryjne na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem punkt widzenia o likwidacji OFE. Dzięki jeszcze gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, być może uniknąć kary. Wystarczy czynny żal

PROMOCJI Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia nazwę na aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Koncepcja Banku i kilkunastu pracowników. Chodzi o aferę GetBack

Notowanie