Surviving the Economic Craps: Jak żyć bez pieniędzy

17 lutego 2021
Category: Będziesz Chciał

Mówiąc o tym, jak przetrwać załamanie gospodarcze i żyć bez pieniędzy, większość ludzi mówi po prostu o takich rzeczach, jak „gromadzenie przedmiotów barterowych lub „nauczenie się, jak zrobić coś, czym można handlować.

To NIE będzie jeden z tych artykułów!

Spędziłem dużo czasu, zastanawiając się i badając, jak żyć bez pieniędzy. Większość informacji na ten temat pochodzi od anarchistów i antykapitalistów. Nawet jeśli nie zgadzasz się z ich polityką, mają dobre pomysły. Często to oni stoją za rewolucyjnymi pomysłami, takimi jak banki czasu.

W tym poście zajmę się szczegółami dotyczącymi tego, co dzieje się podczas załamania gospodarczego, gospodarek bez pieniądza oraz tego, jak te zasady można zastosować w społeczeństwie po upadku.

Zachęcam do przeczytania całego artykułu. Ale jeśli brakuje Ci czasu przejdź od razu do instrukcji krok po kroku, jak żyć bez pieniędzy.

Co się dzieje podczas załamania gospodarczego?

Globalne załamanie gospodarcze nigdy nie miało miejsca. Jednak wiele krajów doświadczyło załamania gospodarczego.

W szczególności w latach 90. była Jugosławia, w 2000 roku Zimbabwe, a obecnie Wenezuela. Możemy się wiele nauczyć z tego, co się z nimi stało.

HiperinflacjaInflacja w granicach 2-15% jest normalna w gospodarce. (1) Jednak podczas załamania gospodarczego inflacja gwałtownie rośnie. Na przykład w Zimbabwe inflacja sięgnęła 500 miliardów procent!

Co powoduje hiperinflację?

To katastrofa całkowicie spowodowana przez człowieka. (2) Prawie zawsze zaczyna się od wydrukowania przez rząd dodatkowych pieniędzy, aby nadrobić jakąś pułapkę (taką jak obniżone ceny ropy w przypadku Wenezueli).

To tworzy reakcję łańcuchową. Ponieważ ludzie postrzegają pieniądze jako bezwartościowe, zaczynają żądać zapłaty w innych walutach (w Zimbabwe i Wenezueli ludzie przeszli na dolary; w Jugosławii były marki niemieckie).

Rząd pogarsza sytuację, drukując jeszcze więcej pieniędzy. Inflacja się pogarsza. Wkrótce zobaczysz banknoty takie jak banknot 500 miliardów dinarów w Jugosławii. W 1993 roku kupiłoby ci to dwa litry mleka. (3) Ludzie dostawali wypłaty i dosłownie biegali do kantorów, ponieważ w ciągu godziny waluta mogłaby stracić jeszcze więcej na wartości.

W 1993 roku można było za to kupić 2 litry mleka!

NiedoboryGdy waluta traci na wartości, ludzie zaczynają gromadzić cenne przedmioty. Podaż / popyt powoduje gwałtowny wzrost cen. Wkrótce coś w rodzaju torebki cukru może kosztować miesięczną wypłatę.

Rząd próbuje powstrzymać hiperinflację, wprowadzając kontrolę cen. Nagle masz długie kolejki w sklepach, aby kupić produkty, które są nadal dostępne.

Ponieważ sklep nie zarabia żadnych pieniędzy (a wszelkie pieniądze, które zarabiają, stają się bezwartościowe), przestają inwestować i sprzedawać. Wkrótce w sklepach nic nie znajdziesz. (4)

Ponieważ nie można nic kupić w sklepach, alternatywna gospodarka – inaczej czarny rynek – wypełnia pustkę. Na czarnych rynkach można znaleźć ludzi sprzedających w sklepie produkty o kontrolowanych cenach z ogromną marżą.

Warto zauważyć, że niektórzy ludzie stają się bogaci podczas kryzysów gospodarczych. Na przykład w Jugosławii ludzie mieszkający w pobliżu granicy mogli przemycać przedmioty do kraju i sprzedawać je z ogromnym zyskiem.

Inni ludzie mają szczęście z powodu hiperinflacji. Na przykład serbski przyjaciel rodziców wziął kredyt hipoteczny na budowę domu tuż przed rozpoczęciem inflacji. To, co zaczęło się jako ogromny kredyt hipoteczny, zostało spłacone za równowartość trzech dolarów. Nie żeby cieszyli się kryzysem gospodarczym – ale w zasadzie dostali z tego powodu wolny dom.

Głód, grabieże i zamieszkiBez jedzenia na półkach wiele osób umiera z głodu. W Zimbabwe protesty przerodziły się w zamieszki. W Wenezueli głodne moby plądrują i walczą o wszystko, co jest dostępne.

Jednak nie zawsze tak jest. W Jugosławii nikt nie głodował. Kraj był rolniczy, a plony obfite. Ludzie mieszkający w mieście mieli zwykle krewnych mieszkających na wsi, którzy wysyłali im jedzenie. (5)

A co z innymi materiałami? Jak zauważył jeden z Wenezuelczyków, ludzie stają się kreatywni. „Zdziwiłbyś się, ile rzeczy możesz zrobić z wieszakiem.

Jeśli chcesz przeżyć, zrezygnuj z pieniędzy

Jak wskazano w Washington Post, pieniądze nie działają już w warunkach hiperinflacji:

„( Pieniądze) przestają być czymś, co chcesz mieć i zamieniają się w coś, czego nie będziesz mieć: coś tak bezwartościowego, że nawet nie schylisz się i nie podniesiesz tego z podłogi podczas grabieży.

Jeśli chcesz przetrwać załamanie gospodarcze, musisz całkowicie zrezygnować z pieniędzy.

Brak pracy = więcej pieniędzyPodczas kryzysów gospodarczych wiele osób nadal wykonuje pracę, mimo że ich wypłaty są praktycznie bezwartościowe. Może to być sprytne rozwiązanie w przypadku krótkoterminowych kryzysów gospodarczych, ponieważ po zakończeniu kryzysu będziesz miał pracę.

Jednak w przypadku poważnego załamania gospodarczego lepiej byłoby rzucić pracę. Jak opisał to jeden z Wenezuelczyków: „Byłbyś głupi, gdybyś poszedł do pracy.

Poza tym, jak powiedzą ci gospodarze, możesz mieć więcej pieniędzy, nie pracując.

Do pracy potrzebujesz pieniędzy na:

 • Gaz do Twojego samochodu
 • Konserwacja pojazduUbrania do pracyPosiłki na wynos, ponieważ nie masz czasu na gotowanieSprzęt jak laptop i teczkaBez tych wydatków związanych z pracą nagle masz dużo więcej pieniędzy. Ponieważ nie pracujesz, będziesz miał więcej czasu na pracę nad samowystarczalnymi projektami, takimi jak uprawa własnej żywności. To dodatkowo zmniejsza twoje zapotrzebowanie na pieniądze.

  A co ze złotem i srebrem?Jest to bardzo drażliwy temat w społeczności prepperskiej, ponieważ tak wielu ludzi uważa, że ​​kupowanie złota to dobry sposób na przygotowanie się do załamania gospodarczego.

  Złoto ma wartość tylko dlatego, że postrzegamy je jako wartościowe. Jest prawdopodobne, że niektórzy ludzie nadal będą uważać złoto za cenne po załamaniu gospodarczym. Nie możesz jednak jeść złota, a złoto nie ma natychmiastowej wartości.

  Rzeczy takie jak żywność i lekarstwa będą miały znacznie większą wartość niż złoto.

  Nie oznacza to, że nie powinieneś kupować złota i srebra. Posiadanie złota / srebra to jeden ze sposobów na dywersyfikację aktywów. Podobnie, możesz chcieć zainwestować w inne waluty, takie jak euro i jen. Jeśli dolar amerykański załamie się, nadal będziesz mieć waluty z wartością.

  Oczywiście jest to uzależnione od załamania się tylko jednej waluty. Jeśli upadnie cała światowa gospodarka, wszystkie pieniądze – w tym złoto i srebro – będą całkowicie bezwartościowe.

  Wykorzystanie czarnego rynkuKiedy gospodarka kraju upada, zawsze pojawia się czarny rynek. Czarny rynek faktycznie zastępuje normalną gospodarkę. Bez tego znacznie więcej ludzi skończyłoby z głodu.

  Aby przetrwać załamanie gospodarcze, warto skorzystać z czarnego rynku. Możesz nawet zarobić dużo pieniędzy (w walucie, która wciąż ma wartość) na czarnym rynku.

  Na przykład w Wenezueli sytuacja jest tak zła, że ​​ludzie sprzedają pojedyncze porcje pasty do zębów, ponieważ nikogo nie stać na całą tubkę. Jeśli masz zgromadzone zapasy pasty do zębów, możesz się wzbogacić.

  Ale czarne rynki wiążą się z dużym ryzykiem.

  Czy naprawdę chcesz ryzykować, że ktoś podąża za tobą do domu, ponieważ codziennie widzieli cię na czarnym rynku, sprzedając towary? Następną rzeczą, o której wiesz, jest splądrowanie twojego domu i nic ci nie zostało.

  Dlatego nadal uważam, że podczas załamania gospodarczego należy całkowicie zrezygnować z pieniędzy. Nie jest złym pomysłem gromadzenie przedmiotów barterowych na wypadek, gdyby zabrakło Ci kluczowych przedmiotów i musisz skorzystać z czarnego rynku. Jednak bezpieczniej jest unikać całkowitego czarnego rynku.

  Jak ludzie żyli bez pieniędzy w przeszłości

  Kiedy wyobrażamy sobie życie przed pieniędzmi, zazwyczaj wyobrażamy to sobie tak:

  Wiedziałeś, jak robić metalowe narzędzia. Więc poszedłbyś do sąsiada, który zbierał grzyby. Zamieniłbyś jeden ze swoich metalowych noży na worek grzybów.

  Ten system nazywa się gospodarką barterową . Jest zdefiniowany jako

  Bezgotówkowy system gospodarczy, w którym handel usługami i towarami odbywa się po negocjowanych stawkach.

  Jak wiele osób zauważyło, gospodarka wymienna jest bardzo niepraktyczna.

  A co jeśli twoi sąsiedzi nie potrzebowali żadnych metalowych narzędzi? A co by było, gdybyś chciał lekarstwa, a nie grzybów? Musiałbyś wziąć te grzyby i handlować nimi, aż uzyskasz to, czego potrzebujesz.

  Podobno dlatego ludzie wymyślili pieniądze – o wiele łatwiej było po prostu wziąć pieniądze zamiast handlować.

  Mit o gospodarkach barterowychAle ta idea życia przed pieniędzmi, które mamy, jest mitem. Zdaniem badaczy w historii NIE ma ŻADNYCH przykładów ekonomii barterowych (co ma sens, ponieważ ekonomia barterowa byłaby tak niepraktyczna).

  To filozof Adam Smith twierdził, że gospodarka barterowa była tym, czego ludzie używali przed wynalezieniem pieniędzy.

  W rzeczywistości gospodarki barterowe wyłoniły się z gospodarek pieniężnych . Na przykład, gdy ktoś nie miał pieniędzy, zamiast tego używał barteru. Wymienione przedmioty prawdopodobnie zostałyby sprzedane za pieniądze. (6)

  Chociaż nadal dobrym pomysłem jest gromadzenie zapasów przedmiotów barterowych w przypadku załamania gospodarczego, nie chcesz na tym polegać. Czarne rynki są niebezpieczne. A ponieważ czarne rynki opierają się na gospodarkach opartych na pieniądzach, są one jeszcze bardziej niebezpieczne w przypadku globalnego załamania gospodarczego.

  Jeśli nie handlowali, to czego używali ludzie przed pieniędzmi? Nazywa się to ekonomią darów.

  Ekonomia prezentówEkonomia prezentów jest definiowana jako:

  „Sposób wymiany, w którym kosztowności nie są przedmiotem handlu ani sprzedaży, ale raczej wręczane bez wyraźnej zgody na natychmiastowe lub przyszłe nagrody. Kontrastuje to z gospodarką barterową lub rynkową, w której towary i usługi są wymieniane przede wszystkim na otrzymaną wartość .

  Muszę przyznać, że gdy pierwszy raz usłyszałem termin ekonomia prezentów , roześmiałem się. Kto da coś za darmo?

  Ale im więcej o tym myślisz, tym bardziej ma to sens.

  Wyobraź sobie małą społeczność rolniczą. Rodziny zaspokajałyby większość własnych potrzeb (samowystarczalność). Każda rodzina specjalizowałaby się również w handlu, takim jak medycyna lub budowa stodoły. Gdyby ktoś potrzebował pomocy medycznej, lekarz przychodził bezpłatnie. Gdyby ktoś potrzebował zbudowania stodoły, ekspert przychodził z pomocą.

  Nie była to bezpośrednia wymiana towarów i usług. Budowniczy stodoły nie musiał czekać, aż lekarz będzie potrzebował stodoły, zanim poprosi o pomoc medyczną. Ktoś zawsze pomagał komuś innemu, nie oczekując natychmiastowej zapłaty, a wymiana prezentów w końcu się zbilansowała. (7)

  Jeśli zmagasz się z ideą ekonomii darów, po prostu zastąp inną terminologią. Na przykład „społeczności prepperskie, o których mówią survivalowcy – w których każdy ma pracę do wniesienia – to ekonomia darów.

  Samowystarczalność jest iluzjąW społeczności prepperskich (a także survivalistów i osadników) często pojawia się termin „samowystarczalność.

  W pełni popieram dążenie do samowystarczalności. Ale prawdziwa samowystarczalność jest niemożliwa.

  Wszystkie żyjące istoty polegają na innych, aby przetrwać. Podobnie jak pszczoły potrzebują nektaru z roślin (które wykorzystują światło słoneczne, robaki dodają składniki odżywcze do ziemi itd.), Ludzie polegają na innych, aby zaspokoić swoje podstawowe potrzeby.

  Nigdy nie będziesz wiedział, jak zrobić wszystko, aby przeżyć. Nawet uprawianie własnej żywności to trudny projekt do podjęcia w pojedynkę. A co z rąbaniem drewna na opał, gotowaniem, robieniem ubrań i dbaniem o zdrowie emocjonalne i duchowe?

  Jak na ironię, nasze obecne gospodarki oparte na pieniądzach są bardzo bezosobowe.

  Używają też bardzo zależnie. Mark Boyle (który spędził rok żyjąc bez pieniędzy), mówi o tym w The Moneyless Manifesto. (Link do Amazon)

  Podsumowałem to poniżej.

  Gospodarka oparta na pieniądzach (w czym żyje większość z nas)

 • Ludzie na ogół wiedzą, jak zrobić jedną rzecz (czyli swoją „pracę).
 • Nikt nie robi nic za darmo.Nie ma poczucia wspólnoty.Mentalność to „każdy dla siebie. Gospodarki barterowe (takie jak czarny rynek)

  • Większość potrzeb ludzi nadal zależy od pieniędzy.
  • Handel pozwala na pewną niezależność od systemu monetarnego.Aby mieć coś do zaoferowania w gospodarce, ludzie muszą rozwijać swoje umiejętności poza pracą, na przykład ucząc się, jak robić mydło lub warzywa w puszkach. Ekonomia darów

   • Są lokalnie
   • Istnieje silne poczucie wspólnoty.Ludzie są od siebie zależni i chętnie sobie pomagają.Każdy ma wiele umiejętności i stara się być jak najbardziej samowystarczalny.Wymagania ekonomii prezentówChociaż w dzisiejszym świecie może się to wydawać niemożliwe, ekonomia prezentów może nadal działać. Widzimy to w małych społecznościach i rodzinach, w których wszyscy pracują razem, każdy z własną pracą. Jednak sukces zależy od następujących aspektów:

    1) Każdy jest produktywny.

    „Aby ekonomia prezentów działała, każdy musiałby nieustannie koncentrować się na jak największej produktywności. Nic by nie działało, gdyby niektórzy ludzie nic nie zrobili lub czekali na jałmużnę. Jeśli posiadasz lub wyprodukowałeś coś, czego nie potrzebujesz, dasz to komuś, kto zrobił to bez skargi.

    Nawet dzieci, osoby starsze i niepełnosprawne mogą wnieść swój wkład. Może to być coś tak prostego, jak sprzątanie śmieci lub pielenie ogrodów, ale ważne jest, aby każdy miał swoją rolę do odegrania.

    2) Ludzie biorą tylko to, czego potrzebują.

    Jednym z problemów związanych z gospodarkami opartymi na pieniądzach jest to, że ludzie biorą znacznie więcej, niż potrzebują. Stwarza to nierównowagę zasobów.

    Jednak w ekonomii prezentów ludzie biorą tylko to, czego faktycznie potrzebują (zauważ, że jest to potrzebne, a nie chcą ).

    Nawet natura działa na tej zasadzie. Widziałeś kiedyś film przedstawiający lwa zabijającego zebrę? Zebry biegają jak szalone, dopóki jedna z nich nie zostanie zabita. Potem przestają biec. Lew może zjeść zabitą zebrę tuż obok innych zebry. Zebry już się nie boją, bo wiedzą, że lew nie będzie dalej polował. Lew zabija tylko to, czego potrzebuje, ponieważ „ekonomia upadłaby, gdyby lew zabijał zebry.

    3) Lokalnie.

    Innym kluczowym aspektem ekonomii darowizn jest ich lokalny charakter. Nie możesz zaangażować kogoś w całym kraju, ponieważ równowaga prezentów będzie zbyt trudna.

    4) Bez odpadów.

    Jeśli ludzie marnotrawią, trudno będzie utrzymać poziom produktywności wystarczająco wysoki, aby zaspokoić potrzeby wszystkich.

    Amerykanie notorycznie źle postępują z marnowaniem: aż 40% żywności trafia na wysypiska śmieci. (8) Zaufaj mi, jeśli uprawiasz własne jedzenie, docenisz je o wiele bardziej i możesz je / marynować / gotować, zanim się zepsuje.

    Wracamy do tego, co mówiłem o braku pracy = więcej pieniędzy. Jeśli spędzasz czas na projektach, takich jak uprawa własnej żywności, rzadziej marnujesz, a tym samym wydajesz jeszcze mniej pieniędzy.

    Zalecana lektura: Jak konserwować żywność

    Życie bez pieniędzy dzisiajWiele osób poddało się eksperymentom w życiu bez pieniędzy.

    • Mark Boyle założył Wspólnotę Wolnej Gospodarki w 2007 roku. Później zdecydował się spędzić rok bez pieniędzy.
    • Carolien Hoogland również spędził rok bez pieniędzy jako osobisty eksperyment.Do swojej śmierci w 1981 roku Peace Pilgrim żył bez pieniędzy przez 28 lat, spacerując po Stanach Zjednoczonych.Na studiach osobiście spędzałem dużo czasu z anarchistami / punkami, którzy żyli prawie bez pieniędzy. Kucali w opuszczonych budynkach i nurkowali w śmietniku po jedzenie. Moja przyjaciółka Michelle miała najbardziej niesamowite spodnie, które w zasadzie były tylko naszywkami, ponieważ były zszywane tyle razy.

     Jednak wszyscy ci ludzie polegali na innych, którzy używali pieniędzy.

     Albo, jak to ma miejsce w przypadku moich przyjaciół-anarchistów, polegali na funkcjonującym systemie opartym na pieniądzach (nie można wyrzucać jedzenia na śmietnik, jeśli nie ma supermarketów!). Tak więc nie był to system bezgotówkowy.

     Najbliższym przykładem (jaki znam) prawdziwie bezgotówkowego życia jest Daniel Suelo, który bloguje w Zero Currency. Nie tylko odrzucił pieniądze, ale także odrzucił handel wymienny. Był w stanie to zrobić, żyjąc na lądzie i śpiąc w jaskiniach. Jego życie jest udokumentowane w książce The Man Who Quit Money .

     Większość ludzi nie poradziłaby sobie dobrze z takim ekstremalnym podejściem. Nawet gdyby wiedzieli, jak żyć z ziemi, mieliby kłopoty, gdyby poważnie zachorowali lub zostali ranni.

     Nie musisz żyć poza lądem ani nurkować w śmietniku, aby zbliżyć się do życia bez pieniędzy. Banki czasu to świetne miejsce na rozpoczęcie.

     Banki czasuJedną z fajnych rzeczy w globalnym świecie, w którym żyjemy, jest to, że łatwiej jest żyć bez pieniędzy.

     Na przykład w Detroit (gdzie wielu ludzi nie ma pieniędzy z powodu bezrobocia) popularne są banki czasu. Bank czasu to system, w którym walutą są godziny. Ktoś może zarobić godzinę opiekując się dziećmi. Godzinę tę można później wykorzystać na usługi takie jak naprawa samochodu. Możesz też pracować za jedzenie. (9)

     Nie są to systemy całkowicie bezgotówkowe (nie możesz opłacić rachunków w banku czasu). I nie wiadomo, jak te systemy wytrzymałyby podczas załamania gospodarczego (prawdopodobnie niezbyt dobrze). Jednak nadal warto je wypróbować. Może się okazać, że to świetny sposób na połączenie się z lokalną społecznością.

     Rekomendowane lektury:Jak wspomniano wcześniej, większość informacji o życiu bez pieniędzy pochodzi od anarchistów / liberałów. Zdaję sobie sprawę, że większość osób przygotowujących się do pracy jest bardziej prawicowa. Jednak nawet jeśli jesteś zagorzałym kapitalistą, nadal warto przyjrzeć się ich pomysłom. Przełknij swoją politykę, ponieważ mają bardzo dobre pomysły.

     * Zwróć uwagę, że bezgotówkowa gospodarka to NIE komunizm ani socjalizm. Te typy rządów polegały na pieniądzach (co niewątpliwie ma związek z tym, dlaczego zawiodły).

     Przetrwanie upadku gospodarczego

     Ustaliliśmy, że podczas załamania gospodarczego pieniądze stają się bezwartościowe. Zamiast tego króluje twarda waluta.

     Podczas lokalnego załamania gospodarczego ludzie prawdopodobnie przestawią się na inną walutę (na przykład w jaki sposób Wenezuelczycy używają dolarów). Podczas globalnego załamania gospodarczego twardą walutą będą przedmioty takie jak żywność, zapałki i paliwo.

     Przeszlibyśmy od gospodarki opartej na pieniądzach do gospodarki barterowej. Prowadzi to do czarnych rynków i sytuacji, w których masz 100 tubek pasty do zębów, ale nie masz nic do jedzenia.

     Poniższe kroki wyjaśniają, jak możesz przetrwać załamanie gospodarcze. Zrób pierwszy krok, a dasz radę. Im więcej wykonasz kroków, tym większe prawdopodobieństwo, że przeżyjesz.

     Krok 1: Zgromadź materiały awaryjneZapasy te posłużą jako żywopłot na wypadek, gdybyś musiał „skulić się bezpośrednio po katastrofie. W ten sposób nie będziesz musiał niczego kupować. Nie jest to do końca życie bez pieniędzy, ponieważ kupiłeś wszystkie zapasy za pieniądze, ale dzięki temu nie musisz martwić się o pieniądze, podczas gdy świat wokół ciebie rozpływa się w chaosie.

     Najlepiej byłoby, gdybyś miał co najmniej 3 miesiące zapasów awaryjnych. Zacznij od małego i stopniowo pracuj aż do 3 miesięcy.

     Na wypadek, gdybyś musiał uciec z domu, powinieneś mieć również bezpieczne „miejsce do wyłapywania, w którym masz również zaopatrzenie awaryjne.

     Oto poradniki, co należy zrobić, aby być przygotowanym.

     Krok 2: Naucz się wytwarzać przedmiot handluW każdym przypadku załamania gospodarczego dominują czarne rynki. Zamiast po prostu gromadzić przedmioty barterowe (które w końcu się wyczerpały), możesz nauczyć się robić przedmiot barterowy. W ten sposób zawsze masz coś do zaoferowania na czarnym rynku.

     Oto kilka pomysłów na przedmioty handlu, które możesz wykonać:

     Krok 3: Dowiedz się, jak przetrwać na wolnościGdybyś musiał uciekać na pustynię po zapaści gospodarczej, musiałbyś zapewnić wszystkie swoje podstawowe potrzeby (schronienie, wodę, żywność, ciepło).

     To najczystszy sposób na życie bez pieniędzy w świecie po upadku. Jednak życie na wolności nie będzie zbyt wygodne. A przeżycie nie jest gwarantowane. A co by było, gdybyś został ranny lub zachorował? Dzikie rośliny lecznicze mogą zabrać Cię tylko tak daleko! Tak więc, aby przetrwać na dłuższą metę po zapaści gospodarczej, będziesz chciał przejść do kroków 4 i 5.

     Krok 4: Zwiększ samowystarczalnośćJeśli jesteś w stanie zaspokoić większość swoich potrzeb, nie będziesz musiał korzystać z pieniędzy ani nawet z czarnego rynku. Możesz wyjść z chaosu po upadku i żyć poza lądem.

     Wielu gospodarzy żyje już prawie bez pieniędzy, uprawiając własną żywność i wytwarzając większość własnych produktów. Nawet jeśli katastrofa nigdy nie nadejdzie, osiągnięcie większej samowystarczalności wiąże się z wieloma korzyściami, takimi jak oszczędność pieniędzy i przywrócenie połączenia z ziemią.

     Krok 5: Zbuduj społeczność przetrwaniaNikt nie może być w 100% samowystarczalny. Nawet jeśli jesteś mistrzem bushcraftu i możesz żyć na wolności, nadal istnieje ryzyko kontuzji lub choroby. Dlatego powinieneś mieć społeczność przetrwania.

     Niektórzy podejmują skrajny krok, przenosząc się do „społeczności przygotowawczej znajdującej się w odległej lokalizacji. Ale niekoniecznie musisz wykorzenić swoje życie, aby zbudować społeczność przetrwania.

     Aby społeczność przetrwania działała, wszyscy członkowie muszą mieć coś, co mogą wnieść. Niektóre cenne umiejętności przetrwania, których należy się nauczyć, obejmują:

     • Rolnictwo
     • PolowaniePlądrowanieHodowla zwierząt na żywnośćMedycyna i pierwsza pomocMechanikaBudowaObrona / bezpieczeństwoAlternatywna energiaSzycie / szycie ubrańKowalstwoJeśli jesteś w stanie stworzyć społeczność przetrwania, która działa zgodnie z omówionymi wcześniej zasadami „ekonomii darów, możesz naprawdę żyć bez pieniędzy.

      Przeczytaj ten artykuł o tym, jak zbudować społeczność przetrwania. Poprowadzi Cię, jak zacząć, aby nie tylko przetrwać po katastrofie, ale także prosperować.

      Jak nasze artykuły?

      Sprawdź nasz pakiet ebooków. Dziewięć tytułów pełnych wysokiej jakości informacji.

      Natychmiastowe pobieranie – wydrukuj do użytku, gdy siatka ulegnie awarii.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy