24.07.2019
Eksperci: w tym roku ponad 60 proc. Polaków stanie się miało smartfona  Tech

W 2015 r. więcej niż 60 proc. Polaków może posiadać smartfony - wynika z szacunków ekspertów. Według prognoz w 2019 r. w Europie będzie niedaleko 760 mln takich sprzętów, a na świecie będą one stanowiły ponad 80 proc. wszystkich telefonów komórkowych.

Według ekspertów, liczba posiadaczy smartfonów w Polsce i na świecie dynamicznie wstaje. Jeśli chodzi o nasz kraj, to w 2012 r. smartfona miało 25 proc. osób, rok następnie było to już 33 proc., a w 2014 r. liczba ta wzrosła do 44 proc. Nasz kraj osiągnęła tym samym stopień średniej europejskiej.

- Śmiało można powiedzieć, hdy smartfony zmieniły nasze życie na dobre. Aktualnie już nikt nie zadaje sobie pytania czy prowadzić działania w świecie rozwiązań mobilnych? Wszyscy zastanawiają się, jak robić to skutecznie. Rozwiązania mobilne będą przyszłością nie tylko prac marketingowych, ale przede wszelkim komunikacji. Już blisko 65 proc. Polaków jest na przeglądarek internetowych na smartfonach, z aplikacji mobilnych 46 proc., a 96, 3 proc. deklaruje, że sms-y są najchętniej wykorzystywaną formą komunikacji - uważa szef platformy SerwerSMS. pl Artur Sadowski.

Powrót do odwiedzenia stylu retro. Pięć gadżetów dla hipsterów

Jego zdaniem, sms-y, aplikacje mobilne, geolokalizacja, płatności mobilne są to narzędzia, które na stałe weszły w pracę nowoczesnych marketerów i firm.

Po pierwsze informacja

Z badań ekspertów wynika, że 93 proc. odbiorców szuka informacji w internecie przy użyciu smartfona w mieszkaniu, 75 proc. użytkowników po pracy, a 55 proc. podczas zakupów. Coraz nagminniej można też zaobserwować klientów, którzy stoją przed półkami sklepowymi i porównują koszta oglądanych produktów z tymi oferowanymi w internecie. Zwykły użytkownik zerka na smartfona kilkaset razy dziennie.

Z danych ekspertów powstaje, że liczba sprzedanych przy ub. r. smartfonów była o prawie 30 proc. wyższa niż rok wcześniej i szacuje się ją na 1, 2 mld egzemplarzy. Ponad 80 proc. smartfonów na światowym rynku jest wyposażonych w program operacyjny Android, dla zestawienia iOS Apple ma niewiele ponad 15 proc. iphoneów, Windows Microsoft ok. trzech proc., a BlackBerry tylko 0, 6 proc.

Tradycyjne telefony komórkowe wciąż radzą sobie nie najgorzej na rynku. W 2014 sprzedano ich o blisko czterech proc. więcej niż rok wcześniej, an ich liczba wyniosła ok. 1, dziewięć mld sztuk.

Na polskim rynku smartfonów króluje Samsmung (38 proc. ), na drugim miejscu uplasowało się LG (15, 5 proc. ), następnie Sony (13 proc. ), Mircosoft Nokia (10 proc. ), HTC (4 proc. ) i Apple (3 proc. ).