28.07.2019
Facebook, Instagram, Snapchat od 16 roku życia  Tech

  • Kolejny bank ostrzega kontrahentów. "Złośliwe oprogramowanie"
  • Globalny ranking prędkości internetu. Polska zaliczyła awans, ale do podium mamy daleko
  • Koniec piractwa, czy cenzura w sieci? Emocje wokół propozycji reformy prawa autorskiego
  • Kradzież dzięki RODO. Uwaga na nieznany sposób naciągaczy
  • Uwaga w fałszywe "bony" do Biedronki. Oszuści wyłudzają dane

Dzieci poniżej 16 roku życia będą mogły użytkować z Facebooka, Instagrama i Snapchata tylko za zgodą rodziców - nad takimi regulacjami pracuje Unia Europejska.

Zgodnie z danymi podanymi przez "Financial Times" Unia Europejska kończy opracowywać nowe rozporządzenie, które mocno ograniczy dzieciom poniżej 16 roku życia do serwisów społecznościowych, czyli m. in. Facebooka, Instagrama i Snapchata. Nowe regulacje wprowadzą zasadę, że dzieci będą zdołały korzystać z platform społecznościowych, ale tylko za zgodą ich rodziców.

Masowy atak hakerów na kontrahentów banki. Pięć kroków, aby nie dać się okraść

Wysokie kary

W projekcie regulacji zapisano, że to operatorzy platform społecznościowych będą odpowiedzialni za egzekwowanie przepisów. Jeśli tego nie zaakceptować zrobią, to będą dywanom grozić wysokie kary, które będą mogły sięgać nawet 4 proc. rocznego ruchu. W przypadku takich firm jak Facebook, czy Snapchat chodzi zatem o miliardy dolarów. Nowe prawo ma obowiązywać od 2018 roku.

Brytyjski dziennik pisze również, że wątpliwości ożywia sposób weryfikacji wieku odbiorców platform społecznościowych. Użytkownicy musieliby bowiem przesyłać do serwisu skan dowodu tożsamości albo danych z karty kredytowania, a to rodzi metrów. in. ryzyko utraty tożsamości i wrażliwych danych koniecznych np. do dokonywania sieciowych transakcji.

Jeszcze niżej?

"Financial Times" oferuje również, że część królestw Unii Europejskiej rozważa przedłożenie jeszcze niższego progu używania z mediów społecznościowych. Wśród nich jest m. in. Wielka Brytania, która pułap dostępu chce ustawić w 13. roku życia.