11.09.2019
Intel uruchamia sieć 5G po Europie

Intel, Telia i Ericsson powiadomiły o uruchomieniu właśnie pierwszej po Europie sieci 5G działającej w czasie rzeczywistym. – Jest to krok milowy na drodze rozwoju inżynierii 5G, który coraz w wyższym stopniu zbliża firmy do pełnego wdrożenia rozwiązania w 2018 roku w Tallinie jak i również Sztokholmie – czytamy po komunikacie.

Telia to międzynarodowy operator telekomunikacyjny. To właśnie jego klienci są korzystać z sieci 5G w dwóch wymienionych metropoliach już w 2018 roku. Obecnie wprowadzono pilotażowe usługi dla konsumentów i przedsiębiorców.

– Współpracujemy z naszymi partnerami przy całym ekosystemie, aby sprawdzić wpływ technologii 5G na naszych klientów i społeczeństwo. Nie chodzi tylko na temat budowę nowej sieci, jednak także o stworzenie nieznanego sposobu myślenia i edukację. Niespotykana prędkość, małe opóźnienia, olbrzymia przepustowość, chociażby ta mobilna, spowoduje przesunięcie granic cyfryzacji – powiada Gabriela Styf Sjöman, światowy szef sieci w firmie Telia.

W tallińskim porcie w celach testowych powstało środowisko Tallink. Połączenie ze statkiem pasażerskim udostępniało internet pasażerom i systemom informatycznym statku podczas bytu w porcie.

Połączenie 5G umożliwiało też sterowanie koparką przemysłową. Uczestnicy Szczytu Cyfrowego Unii Europejskiej mogli ustanowić gogle wirtualnej rzeczywistości jak i również za pomocą pilota przejąć stery maszyny. Za pomocą 5G sprzęt reagował spośród bardzo niskim opóźnieniem.

– Pokazuje to, jakim sposobem operator maszyny może manipulować z koparkami zdalnie sterowanymi siecią 5G w otoczeniach niebezpiecznych, z zachowaniem przepychu i bezpieczeństwa pracy. Uwydatnia to możliwości i możliwości, jakie daje 5G przy trudnych lub niebezpiecznych ustaleniach przemysłowych – czytamy przy komunikacie.

5G w Polsce

Polska zdaje sobie materię z wagi tej technik dla kraju, obywateli, biznesu. Dlatego minister cyfryzacji Anna Streżyńska podpisała Porozumienie na rzecz Strategii 5G dla Polski. Państwo, naukowcy i biznes mają współpracować, by wdrożyć superszybki sieć.

Jak mówiła Anna Streżyńska:

Chcemy, żeby technologia 5G była trampoliną, która pozwoli naszej gospodarce krajowej wybić się na wyższy poziom. To wielka możliwość dla Polski. Liczę, hdy wypracowane w zakresie porozumienia główne kierunki pozwolą do ukończenia br. stworzyć rządową metodę 5G dla Polski.

5G to nowe projekty biznesowe i rozwiązania, jakich dziś nie jesteśmy wciąż w stanie precyzyjnie zaprezentować. Dlatego tak wiele państw na całym świecie spojrzy na wdrożenie 5G nie jako na nową platformę technologiczną, ale jako na platformę rozwoju gospodarczego.

Sieć 5G to kolejny etap w rozwoju sieci telekomunikacyjnych. – Pozwoli w wymianę danych znacznie szybszą, bardziej stabilną i uwzględniającą więcej urządzeń. W necie 5G będą funkcjonowały coś więcej niż telefony, tablety i kompy, ale domy, samochody jak i również niezliczone inne urządzenia przy przestrzeni publicznej, które współpracując ze sobą, będą przekształcać całe sektor naszej gospodarki – od transportu jak i również energii po edukację, kontrolę zdrowotną i produkcję – informowało Ministerstwo Cyfryzacji.

Zobacz też: Kierownik Deutsche Telekom na Impact'17: Polska będzie jednym z pierwszych krajów z siecią 5G

5G na świecie

W lipcu informowaliśmy, że nad wprowadzeniem 5G pracuje Telecom Italia. Firma podpisała memorandum ws. przejścia San Marino z technologii 4G dzięki 5G w 2018 r. San Marino, enklawa w terytorium Włoch o przestrzeni ok. 61 km kw z 30 tys. mieszkańców to świetne miejsce na rzecz tego rodzaju prób. Stosunkowo niewielka powierzchnia zmniejsza poziom komplikacji całej operacji.

Podobne próby prowadzone będą w wielu krajach, spośród czego najbardziej zaawansowane przy Korei Południowej, USA lub Chinach.