28.06.2019
Brak obniżki stóp procentych, natomiast kredytobiorcy. Badanie BGŻOptima

Stopy procentowe od trzech latek są najniższych poziomach po historii. Eksperci BGŻOptima policzyli, że od jesieni 2012 r., rata modelowego kredytu hipotecznego spadła o ponad trzydziestu proc., a przeciętny kredytobiorca oszczędził dzięki temu 33 tys. zł. W skali kraju daje to sumę 27, 5 mld złotych.

Analitycy podkreślają, iż osoba, chcąca dziś użyczyć na mieszkanie 300 tys. zł na 30 czasów, musi liczyć się spośród ratą w wysokości około 1381 zł. Jeszcze sześć latek temu, w pierwszej połowie roku 2010 r., klient z takimi samymi warunkami zobligowany być gotowy na koszt rzędu 1984 zł. Od tego czasu Wskazówka Polityki Pieniężnej dziesięciokrotnie obniżała stopy procentowe.

Modelowy kredyt hipoteczny

Do obliczeń profesjonaliści BGŻOptima przyjęli kredyt hipoteczny zaciągnięty na początku 2012 r. na kwotę 300 tys. zł na trzydziestu lat w systemie rat równych (to zdecydowanie popularne w Polsce rozwiązanie), z marżą rzędu 2 pkt proc. i oprocentowaniem opartym dzięki wskaźniku WIBOR 3M. Pojedyncze banki w różny środek wyliczają bazę oprocentowania. Na potrzeby modelu przyjęto, iż bank brać będzie pod spodem uwagę średniomiesięczny WIBOR 3M i aktualizować oprocentowanie z miesiąca na miesiąc.

Analitycy wyliczyli, że poprzez ostatnie sześć lat modelowy kredytobiorca zapłacił łącznie rayt kredytu w wysokości 111, 8 tys. zł. Gdyby zaplanować, że od maja 2012 r. rata nie przerabia się, byłoby to 144, 8 tys. zł, co oznacza, że oszczędności wyniosły 33 tys. zł.

Foto: BGŻOPTIMA

27, 5 mld zł oszczędności

Z danych AMRON-SARFiN wynika, że Polacy spłacają 2, 1 mln kredytów hipotecznych, a łączna suma zadłużenia wynosi 390 mld zł, z czego około 250 mld zł to kredyty złotowe (reszta rozliczana jest we franku szwajcarskim i euro). Lwia frakcja zadłużenia to kredyty o zmiennym oprocentowaniu. W połączeniu z obliczeniami dokonanymi poprzez BGŻOptima dla modelowego kredytu oznacza to, że od wiosny 2012 r., za sprawą obniżkom stóp procentowych, Polacy zaoszczędzili na ratach kredytów mieszkaniowych złotowych 27, 5 mld złotych.

Biorąc u dołu uwagę, że oszczędności Polaków nie są na najwyższym poziomie, może to znaczyć, że pieniądze te są wydawane na bieżąco.

Rzecz w niniejszym, że nie zaakceptować jesteśmy narodem skłonnym do odwiedzenia oszczędzania. Z danych Narodowego Banku Polskiego wynika, że stopa oszczędzania polskich gospodarstw domowych wynosiła na końcu 2016 roku 3, 6 proc., podczas gdy średnia na rzecz krajów Unii Europejskiej wynosi 11 proc.

Stopy kiedyś pójdą w górę

Eksperci BGŻOptima podkreślają, że ten stan nie będzie trwał wiecznie. Prędzej czy następnie RPP zdecyduje się na podwyżki stóp. Dla dużej liczby gospodarstw domowych skokowa zmiana wysokości raty kredytowej może okazać się dużym obciążeniem. Analitycy wyliczyli, że wystarczy podwyżka stóp o 100 punktów bazowych, by raty kredytów złotowych wzrosły o 13 proc. Dwie takie podwyżki sprawią, że osoba, która to płaciła co miesiąc 1500 zł, musi przygotować się w wydatek prawie 1900 zł.