15.06.2019
75 proc. polskich internautów «lubi to»  Informacje

Popularny portal społecznościowy cieszy się niesłabnącą popularnością w Ue. Z badań firmy Gemius wynika, że korzysta spośród niego 75 proc. naszych internautów. Większą popularnością wortal cieszy się m. in. na Węgrzech i w Turcji.

Według badań Gemiusa najwięcej, bo nieomal 9 na 10 internautów (86 proc. ) trafia na stronę Facebooka na Węgrzech i w Turcji. Za nimi jest Synaj, z wynikiem 82 proc. Natomiast w Danii stronę odwiedza każdego miesiąca 72 proc. internautów.

Największą popularnością cieszy się pośród osób w wieku 46 lat i więcej, którzy stanowią blisko połowę (44 proc. ) użytkowników tegoż serwisu społecznościowego. Drugą najsilniejszą grupą są internauci przy wieku między 15 natomiast 25 lat (ponad 21 proc).

Koniec Facebooka za trzy lata?

W Polsce młodzi

W Polsce Facebook również wydaje się bardzo popularny. Korzysta z jego 75 proc. polskich internautów sieci. Największą popularnością cieszy się wśród młodych: pomiędzy 19, a 25 rokiem życia. Z popularnego serwisu społecznościowego korzysta ponad 80 proc. z nich. W dalszej kolejności znajdują się osoby przy grupie wiekowej 26-35 latek (76 proc. ) jak i również 7-18 lat (75 proc. ).

Najmniejszy procent internautów – w krajach, w których Gemius mierzy popularność Facebooka – wykorzystuje z portalu na Białorusi (19 proc. ), dzięki Ukrainie (29 proc. ) i w Arabii Saudyjskiej (49 proc. ).

– Można podejrzewać, iż słaba popularność Facebooka, zarówno na Białorusi, jak jak i również Ukrainie wynika z prężnego funkcjonowania w tamtych krajach serwisów VKontaktie, który jest odpowiednikiem Facebooka, oraz Odnoklassniki, odpowiednika NK. pl – komentuje Tomasz Lechowicz, doradca biznesowy firmy Gemius.

Źródło: Gemius Obszar Facebooka na ziemi

Więcej na komórkach

Zdaniem profesjonalisty ułatwia to głęboka integracja portalu z telefonami komórkowymi. – Około 680 milionów użytkowników, czyli prawie połówka, loguje się do serwisie przy pomocy urządzeń mobilnych – dodaje Lechowicz.

Badanie w 30 krajach

Dane pochodzą z międzynarodowego badania realizowanego w przedsiębiorstwie Gemius w ponad 30 krajach w Europie, w Bliskim Wschodzie i po Afryce Północnej (gemiusAudience). Swoim celem jest poznanie liczby i profilu demograficznego odbiorców Internetu oraz sposobu, po jaki korzystają z sieci. Badanie jest prowadzone według zasadami międzynarodowego kodeksu ICC/ESOMAR. W Polsce jest urzeczywistniane pod nazwą Megapanel PBI/Gemius.

1, 3 mld użytkowników

Facebook powstał 4 lutego 2004 roku dzięki Uniwersytecie Harwarda w Cambridge. Od tamtego czasu serwis przeszedł długą drogę. Z serwisu skierowanego do osób studiujących i uczniów amerykańskich szkół średnich do portalu społecznościowego o globalnym zasięgu, zrzeszającego ponad 1, 3 miliarda użytkowników. W 2013 roku serwis funkcjonował już przy 70 językach, an aż 75 proc. użytkowników mieszkało poza granicami USA. Od momentu maja 2008 roku operuje także polska wersja językowa.

Źródło: Gemius Kto używa Facebooka? Dziewczyny kontra mężczyźni