27.07.2019
Europarlament zatwierdził tymczasowych komisarzy. Wśród nich Dominik  Informacje

  • Sekretarz siły USA chwali Polskę. "Podjęła dobrą decyzję"
  • Koniec gorszych produktów dla Polaków? "Podejrzewam, że niewiele się zmieni"
  • Tani jak Polak. Eurostat porównał koszty pracy przy Unii
  • Unia szykuje rewolucję w przepisach. Dziesięć zakazanych produktów
  • Bruksela nałożyła karę na General Electric. "Dokładne informacje są niezbędne"

Parlament Europejski poparł czterech kandydatów na stanowiska tymczasowych komisarzy, w tym b. wiceministra finansów Jacka Dominika. Zastąpi on do ukończenia tej kadencji Janusza Lewandowskiego, który został europosłem.

Tusk za Van Rompuya, Sikorski za Ashton? Polskie targi w Brukseli

Obecna kadencja Komisji Europejskiej wygasa 31 października; odrzucić wiadomo jeszcze, kto stanie się polskim komisarzem w nowej kadencji KE.

Czas w Radę

Po środowym głosowaniu w Parlamencie Europejskim czterech tymczasowych komisarzy musi wciąż ostatecznie zatwierdzić Rada UE. "Ostateczne zatwierdzenie nowych komisarzy przez Radę oczekiwane wydaje się w najbliższym czasie" a mianowicie czytamy w informacji PE.

Tymczasowych komisarzy poparło w środę 421 europosłów, 170 głosowało przeciw, a 32 się wstrzymało. Petenci byli w poniedziałek przesłuchiwani przez komisje europarlamentu.

Budżetowy kompromis

Przesłuchiwany przez komisję PE ds. budżetu Jacek Dominik zadeklarował, hdy jego priorytetem za zakupach grupowych podejściu będzie znalezienie kompromisu w sprawie unijnego budżetu dzięki rok 2015, ale też w sprawie zaproponowanych za pośrednictwem Komisję Europejską poprawek do budżetu UE na dwanaście miesięcy 2014. - Są wówczas kluczowe elementy, które powinny zostać przyjęte tej jesieni - mówił.

Komisja Europejska pod koniec maja przedstawiła projekt nowelizacji budżetu dzięki bieżący rok, tłumacząc to koniecznością uregulowania niespodziewanie wielkich płatności za projekty urzeczywistniane w ramach polityki spójności, głównie w krajach Świata Środkowej i Wschodniej, natomiast także wzrostem wydatków związanych z programami wspierania wzrostu oszczędnego i zatrudnienia w UE. KE potrzebuje też dodatkowych środków na wsparcie gwoli Ukrainy.

Osiem państw UE, które wpłacają największa liczba ludzi do unijnej kasy (Wielka Brytania, Austria, Dania, Finlandia, Francja, Niemcy, Szwecja jak i również Holandia), skrytykowało przedstawiony za pośrednictwem KE projekt zwiększenia budżetu na 2014 rok o 4, 7 mld € i zakwestionowało legalność ofert KE, która chce powiększyć pułap płatności na 2014 rok, wykorzystując tzw. margines na nieprzewidziane wydatki.

Buzek: niekorzystna zapowiedź Junckera ws. budżetu dzieli Europę

Dominik przez wszystkie 20 lat pracował w Ministerstwie Finansów, a przez ostatnie osiem lat był wiceministrem finansów odpowiedzialnym m. in. za sprawy unijne. Przewodniczył m. in. negocjacjom budżetowym podczas polskiego przewodnictwa w Radzie UE w 2011 r.

Powyborcza karuzela

W majowych wyborach mandat w PE uzyskało krótko mówiąc sześciu urzędujących komisarzy. Czterech zdecydowało się zasiąść w europarlamencie, co oznaczało, że musieli odejść z Komisji. I tak Viviane Reding, dotychczasową komisarz ds. sprawiedliwości z Luksemburga zastąpi wódz generalna Urzędu Oficjalnych Albumów tematycznych UE Martine Reicherts; Fina Olli Rehna, odpowiedzialnego dotąd za sprawy gospodarcze i walutowe, zastąpi były premier Jyrki Katainen, an Antonio Tajaniego, dotychczasowego komisarza ds. przemysłu z Włoch, zastąpi b. stały przedstawiciel tegoż kraju przy UE Ferdinando Nelli Feroci.