27.08.2019
Górnicy chcą wrażliwego społecznie menedżera z wizją. KHW szuka prezesa  Informacje

Katowicki Holding Węglowy ogłosił postępowanie, które wyłoni nowego prezesa korporacji oraz wiceprezesa ds. handlowo-rynkowych. To następstwo piątkowych decyzji o odwołaniu dotychczasowego prezesa Romana Łoja i wiceprezesa Mariusza Korzeniowskiego.

Górnicy przed Sejmem. Wydobywający: węgiel ma strategiczne przesłanie

W opublikowanym w środę na stronie internetowej KHW komunikacie rady nadzorczej firmy wskazano, że zgłoszenia pretendentów będą przyjmowane do 14 października br., a rozmowy kwalifikacyjne odbędą się dwadzieścia października.

Stanowisko za Sosnowiec

Dotychczasowi prezes i wiceprezes KHW stracili stanowiska w kontekście ubiegłotygodniowego protestu w sosnowieckiej kopalni Kazimierz-Juliusz – spółce zależnej KHW. Zarząd KHW chciał tam sfinalizować eksploatację węgla już wraz z końcem września, tłumacząc wówczas wyczerpaniem się dostępnych złóż oraz narastaniem problemów związanych z opłacalnością i bezpieczną procą resztkowego wydobycia. Według innych zapowiedzi kopalnia miała działać dłużej.

Choć zarząd KHW deklarował wielokrotnie, że wszyscy pracownicy kopalni a mianowicie ok. tysiąca osób - znajdą zatrudnienie w odmiennych zakładach holdingu, decyzja na temat przyspieszeniu likwidacji spowodowała sprzeciw załogi. Zakończył się mężczyzna w nocy z następnego dnia na niedzielę podpisaniem porozumienia. Zmieniło ono ścieżkę wygaszania zakładu (przejmie go – po zmianie prawa – Spółka Restrukturyzacji Kopalń, jaka zostanie dokapitalizowana na w porządku. 100 mln zł) jak i również zagwarantowało pracownikom zatrudnienie przy strukturach KHW.

11 godzin negocjacji jak i również porozumienie. W kopalni Kazimierz-Juliusz będą fedrować dalej

Wcześniej grupa górników z Kazimierza-Juliusza przez ponad trzy doby protestowała pod ziemią. Wyjechali na powierzchnię po informacjach o przelaniu na konta bankowego zaległych wynagrodzeń za sierpień, a także o odwołaniu części zarządu Holdingu.

Odwołanie na awanturze

Decyzja o odwołaniu Łoja i Korzeniowskiego zapadła w piątek wieczorem na posiedzeniu rady nadzorczej, które zwołano w nastroju pilnym. Dzień wcześniej, na temat skierowanym przez resort ekonomii do rady wniosku na temat przeanalizowanie rozwiązań alternatywnych względem planowanej likwidacji Kazimierza-Juliusza, informował w Sejmie wiceminister gospodarki Jerzy Pietrewicz.

Rada nadzorcza KHW zdecydowała również, że obowiązki prezesa spółki do czasu wyłonienia świeżego zarządu będzie pełnił od 30 września powołany przy piątek w jej zawartość b. wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk (w miejsce Jerzego Majchrzaka). Łukaszczyk został oddelegowany do pełnienia obowiązków prezesa na okres trwania postępowania kwalifikacyjnego - na okres nie dłuższy niż w celu 30 grudnia.

Konkurs

Prezes Katowickiego Holdingu Węglowego odwołany. Protest trwa

Jak gadał po zakończeniu posiedzenia rady jej szef Jan Klimek, zaplanowane w postępowaniu kwalifikacyjnym krótkie terminy wynikają spośród woli, aby nowy prezes Holdingu rozpoczął pracę możliwie szybko.

Pytany o spodziewane przez radę kompetencje nowego prezesa Klimek zaznaczył, iż oprócz takich, jakie musi posiadać każdy, kto nadchodzi na takie stanowisko, dobrze, aby był to także „menedżer-wizjoner”. Wyjaśnił, że idzie o osobę mającą „szersze spojrzenie” - również tyczące potrzebnej obecnie „wrażliwości społecznej”.

Wyjaśniając motywy powołania Łukaszczyka w skład wskazówki, a potem oddelegowania fita do pełnienia obowiązków prezesa KHW, Klimek mówił, iż zna go z szanse pełnienia przez niego opcji: wiceprezesa Jastrzębskiej Spółki Węglowej, prezydenta Żor czy wojewody śląskiego. „Dał się rozpoznać jako dobry mediator jak i również fachowiec. (…) Padł dobór na Zygmunta Łukaszczyka w tym okresie przejściowym. Ujrzymy, co będzie dalej” - dodał Klimek.