14.06.2019
4You Airlines zawieszają sprzedaż biletów. Decyzja o śledztwie zbytnio kilka dni  Informacje

4You Airlines wstrzymały sprzedaż biletów lotniczych - dowiedziała się TVN24 Biznes i Glob. Firma nie informuje klientów, co jest powodem wstrzymania sprzedaży. Przedstawiciele 4You nie odpowiadali w poniedziałek o świcie na telefony. W ub. tygodniu Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów skierował do prokuratury wniosek o zbadanie działalności firmy pod kątem możliwości popełnienia przestępstwa.

Z informacji TVN24 Biznes i Świat wynika, że prokuratura ma już papiery dotyczące sprawy i podejmie decyzję o ewentualnym wszczęciu śledztwa w ciągu kilku dni. W poniedziałek śledczy rozpoczęli analizę wniosku UOKiK. Decyzja miała zapaść nadal dziś, ale prokuratura uznała, że potrzebuje więcej periodu.

4You Airlines wówczas firma sprzedająca bilety lotnicze bez licencji przewoźnika lotniczego, którą wydaje Urząd Lotnictwa Cywilnego.

Bez autoryzacji i samolotów

4You Airlines przerywa milczenie. "Postępowanie UOKiK niezrozumiałe"

"Spółka w przełomie lipca i sierpnia br. rozpoczęła sprzedaż biletów lotniczych za pośrednictwem witryny internetowej, sugerując, że wydaje się być przewoźnikiem lotniczym, który rozpocznie loty 3 listopada br. Z informacji, jakie UOKiK uzyskał z Urzędu Lotnictwa Cywilnego wynika, iż człowiek biznesu nie jest przewoźnikiem aeronautycznym, ponieważ nie otrzymał wymaganych prawem dokumentów: certyfikatu, koncesji oraz upoważnienia na robienie przelotów na oferowane kierunki" - poinformował w przeszłym tygodniu UOKiK.

Urząd ustalił też, że nie jest możliwe ich uzyskanie za pośrednictwem przedsiębiorcę przed 3 listopada 2014 roku.

W opinii UOKiK nieprawdziwe potrafią być również zamieszczone na stronie internetowej przedsiębiorcy dane na temat floty, jaką dysponuje. "Spółka informuje, hdy leasinguje samoloty od ukraińskiego przewoźnika Yanair. Tymczasem wraz z informacji uzyskanych przez urząd wynika, że żaden lokalny przewoźnik lotniczy nie posiada zgody na eksploatację promów powietrznych tego przewoźnika, natomiast 4You Airlines nie ma uprawnień do zawarcia porozumienia leasingu samolotów" - dodał UOKiK.