26.07.2019
Energetyka, chemia, ochrona środowiska. Chińczycy szukają partnerów w Naszym narodzie  Informacje

  • "Szansa dla polskich przedsiębiorców". Premier o obietnicy szefa chińskiego rządu
  • Rozmowy USA-Chiny. Trump podał graniczną datę
  • Chińska gospodarka wyhamowała. Najgorsze dane od prawie 30 lat
  • Amerykanie zadowoleni z wizyty w Pekinie. "Rozmowy przebiegają bardzo dobrze! "
  • Trump zyskuje potężny dowód w wojnie handlowej. Rekordowe dane

Energetyka, przemysł maszynowy, chemiczny, ochrona otoczenia - to niektóre obręby możliwej współpracy między hiszpańskimi, firmami a przedsiębiorcami spośród chińskiej prowincji Shandong. Przy poniedziałek w Warszawie gościła poselstwo biznesowa z Państwa Środeczka.

Jak podkreślił podczas Handlowo-Inwestycyjnego Forum Shandong-Polska prezes Polskiej Agencji Informacji jak i również Inwestycji Zagranicznych Sławomir Majman, Shandong jest trzecią prowincją w Chinach pod w stosunku do potencjału gospodarczego, a także środek przemysłu ciężkiego, w niniejszym górnictwa oraz upraw warzyw.

Biznesowe porozumienie warte 5 mld dolarów. Wraz z "perłą Morza Śródziemnego" przy tle

- Chcemy, aby firmy z Shandong korzystały z dobrego klimatu inwestycyjnego w Polsce, by chińskie firmy uczestniczyły w tworzeniu nowych miejsc pracy, zaś także w danym etapie reindustrializacji Polski - zaznaczył szef PAIiIZ.

Wyraził nadzieję, iż poniedziałkowe spotkanie w Stolicy pomoże chińskiemu biznesowi zapoznać potencjał gospodarczy Polski, natomiast polskim firmom - możności inwestycyjne Shandong.

Tematy wiodące

Wiceminister gospodarki Grażyna Henclewska zauważyła, że Chiny są największym partnerem handlowym Polski w Azji. - Jesteśmy zainteresowani rozwijaniem kooperacji również z prowincjami - zaznaczyła. Oceniła, że perspektywicznymi obszarami polsko-chińskiej współpracy gospodarki polski są: ochrona środowiska, energetyka, przemysł metalurgiczny, maszynowy, chemiczny, rolno-spożywczy, budownictwo, transport jak i również górnictwo. - To są tematy, które dzisiaj pozostaną przedmiotem rozmów biznesowych - stwierdziła.

Dodała, że ważne dla Polski są też "wszystkie formy kooperacyj związane z nowoczesnymi technologiami". - Polska w Starego kontynentu Europejskiej jest liderem, odnośnie do wzrost gospodarczy. Od więcej niż 20 lat nieustannie notujemy pozytywny wzrost PKB a mianowicie podkreśliła, zwracając się do chińskiego biznesu.

Chiny podpisały z Wielką Brytanią kontrakty na więcej niż 17 mld euro

Również wicegubernator prowincji Shandong Xia Geng przyznał, że ostatnimi czasy Polska jest największym partnerem Chin w Europie środkowo-wschodniej. Mówił, że widzi możliwości naszego kraju np. w sektorach: spożywczym, maszynowym, farmaceutycznym, propozycji IT.

Perspektywa wzrostu

Z danych resortu ekonomii wynika, że w 2013 roku eksport polskich towarów do Chin wyniósł 2, 1 mld dol., an import chińskich towarów do Polski to ponad 19 mld dol. - W najbliższych pięciu latach musimy podwoić obroty handlowe między Chinami a regionem Europy środkowo-wschodnej, w tym wraz z Polską - stwierdził Xia Geng.

Wicegubernator prowincji Shandong liczy na nasilenie współpracy polskich firm z chińskimi. - Polskie przedsiębiorstwa związane z ochroną środowiska zapraszamy do naszej prowincji. Mam nadzieję, że stosowane przez nas kontakty z przedsiębiorstwami Mazowsza będą silniejsze - podkreślił. Geng wyraził nadzieję w pogłębienie kontaktów obu państwach również w zakresie związanych z kulturą i edukacji.

O tym, że Chiny dawny, są i będą nadrzędnym partnerem politycznym i gospodarczym Polski w Azji opowiadała wiceminister spraw zagranicznych Katarzyna Kacperczyk. - Będziemy wspierać tę współpracę - oświadczyła. Przypomniała, że w 2011 r. ustanowiono strategiczne współpraca między Polską a Chinami i od tego periodu stosunki obu krajów się zintensyfikowały.

Nasz kraj i Chiny zacieśnią współpracę. Są pierwsze porozumienia

Zwróciła uwagę, że Polska zostanie największym beneficjentem pieniędzy unijnych w latach 2014-2020. Otrzyma ponad 82 mld €.

Radca ekonomiczny chińskiej ambasady w naszym kraju Liu Lijuan zauważyła, że chińskie przedsiębiorstwa aktywnie uczestniczą w rodzimych projektach infrastrukturalnych. Podkreśliła, hdy polski Kopex, producent m. in. maszyn górczniczych, działa już w tej prowincji.

Marszałek woj. mazowieckiego Adam Struzik zachęcał język mandaryński biznes do inwestowania dzięki Mazowszu. Jak mówił, obszar ten wytwarza 23 proc. polskiego PKB, i operuje w nim ponad siedemset tys. podmiotów gospodarczych.

Organizatorem Handlowo-Inwestycyjnego Forum Shandong-Polska jest m. in. PAIiIZ.