02.07.2019
Bruksela rozszerza czarna listę. Objęła sankcjami nowych prorosyjskich separatystów  Informacje

  • Nowe firmy otoczone unijnymi sankcjami. Za budowę mostu na Krym
  • Bruksela nie uznaje aneksji Krymu. Sankcje gospodarcze przedłużone
  • Zamurowali wejście do banku. Władze wprowadziły sankcje
  • Rosyjski gaz popłynął na Krym. Zasadnicza inwestycja zakończona
  • Most energetyczny z Rosji na Krym zbudują Chińczycy. Przez zachodnie sankcje

UE rozszerzyła w czwartek listę otoczonych sankcjami wizowymi i finansowymi o 13 prorosyjskich separatystów oraz pięć organizacji, jakich działalność podważa integralność terytorialną Ukrainy - podali dyplomaci.

Decyzję podjęli ambasadorowie państw unijnych. Nazwiska osób, na które nałożono restrykcje w formie zakazu wizowego i zamrożenia aktywów, oraz nazwy organizacji, których aktywa zostaną zamrożone, mają pozostawać opublikowane w Dzienniku Urzędowym UE w najbliższą sobotę.

Szef niemieckiej dyplomacji broni gospodarczych sankcji wobec Rosji

Odpowiedź w wybory

Rozszerzenie unijnej czarnej listy na kolejnych prorosyjskich separatystów w związku wraz z konfliktem na Ukrainie zlecili 17 listopada ministrowie spraw zagranicznych państw UE. Wydaje się to odpowiedź Unii dzięki przeprowadzone 2 listopada decyzje w Donieckiej Republice Ludowej (DRL) i Ługańskiej Republice Ludowej (ŁRL), dwóch zbuntowanych regionach na wschodzie Ukrainy. Unia uważa, że decyzje były niezgodne z ukraińskim prawem oraz podpisanym we wrześniu w Mińsku porozumieniem o zawieszeniu broni dzięki wschodzie Ukrainy.

Do tej pory UE nałożyła sankcje wizowe i finansowe na 119 osób, przy tym rosyjskich polityków, militarnych i osób z środowiska Kremla, oraz na 23 firmy i osoby sądowe, zaangażowane w destabilizację Ukrainy.

Wprowadziła też sankcje gospodarcze wobec Rosji, zawierające ograniczenia w dostępie do kapitału, zaawansowanych technologii stosowanych w przemyśle naftowym, przedmiotu podwójnego zastosowania oraz embargo na broń.

Krym bez inwestycji

Według źródeł dyplomatycznych ambasadorowie państw UE zajęli się też w czwartek propozycjami działań, które będą konsekwencją nieuznawania przez UE aneksji Krymu przez Rosję. Jedną z sugestii jest rozszerzenie zakazu lokaty na Krymie. Dyskusja posiada być kontynuowana na szczeblu ekspertów.