13.09.2019
Inwestycje za ponad pół miliarda w Azotach Puławy  Informacje

Instalację do odsiarczania spalin, linię do wytwórczości nawozów płynnych z siarką oraz nowe centrum magazynowe dla nawozów granulowanych na temat wartości 360 mln złotych oddano w poniedziałek do odwiedzenia użytku w Grupie Azoty Puławy.

Jeszcze przy tym roku oddana będzie do użytku nowa faktoria do produkcji nawozów granulowanych za ponad 101 mln zł, zaś w przyszłym roku - magazyn amoniaku wraz z systemem załadunku i rozładunku cystern kolejowych i samochodowych o ceny przeszło 108 mln zł - poinformował Minister Skarbu Państwa Włodzimierz Karpiński.

Minister podkreślił także, iż Polska gospodarka buduje przewagę konkurencyjną "w stosunku do tych, którzy jeszcze ostatnio uważali nas za gorszą część Europy".

"Dzisiaj, kiedy mamy do czynienia z różnymi wieszczami, jacy czarną kreską malują rzeczywistość, że stoimy nad przepaścią, za chwilę będzie katastrofa, że żyjemy w sowiecko-niemieckim dominium, tym wszystkim pokazujemy te pomniki efektywnej gospodarki, polskiej myśli inżynieryjne, linie technologiczne o najwyższych standardach. Tak zmieniamy Polskę" a mianowicie powiedział Karpiński.

Azoty w indeksie MSCI

Wiceprezes Grupy Azoty Marian Rybak zaznaczył, że inwestycje w Puławach dadzą sporo korzyści. "Otwierają nowe ewentualności produkcyjne, operacyjne i magazynowe. Dajemy rolnictwu nowe, sprawdzone w międzynarodowych badaniach nawozy, mamy czyste niebo ponad elektrociepłownią i spółką, zapewniamy odbiorcom sprawną obsługę, konstruujemy nowe miejsca pracy" - powiedział Rybak.

Rybak poinformował, że dzięki nowatorskim inwestycjom powstanie kilkadziesiąt miejsc pracy. Obecnie Grupa Azoty Puławy zatrudnia około 3, 3 tys. osób.

Nowatorska technologia

Nowa armatura odsiarczania spalin jest wybraną z pierwszych na globie wykorzystującą nowatorską technologię nazwaną mokrą amoniakalną. Pozwoli pani na zredukowanie emisji zanieczyszczeń do atmosfery o ponad 80 proc. Produktem incydentalnym przy zastosowaniu tej inżynierii będzie siarczan amonu, surowiec, który zostanie wykorzystany do wytwarzania w Puławach nawozów z dodatkiem siarki.

Od 1985 r. Team Azoty zredukowała wytwarzanie zanieczyszczeń pyłowych o 94 proc., ścieków - o 70 proc., zaś zanieczyszczeń gazowych o 53 proc.

W skład instalacji do odwiedzenia wytwarzania nawozów płynnych spośród dodatkiem siarki wchodzą cztery zbiorniki, które mogą ulokować 24 tys. ton chemikaliów oraz stanowiska do załadunku nawozów płynnych na lokomotywy i autocysterny o łącznej wydajności 550 metrów kubicznych na godzinę. Będą w tym miejscu wytwarzane takie nawozy jak roztwór mocznika, Pulaska i RSM oraz ich mikstury. Według badań, które dawny podstawą planowania tych lokaty, dodatek siarki w nawozach będzie korzystny dla podłoża.

Ukończono także konstrukcję centrum logistycznego dla powstającej wytwórni nawozów granulowanych dzięki bazie mocznika i siarki, która ma być dedykowana do użytku w przyszłym roku. Centrum logistyczne wyposażone jest w magazyn potrafiący pomieścić 13 tys. ton nawozów i pakownię o zdolności załadowania 240 ton nawozów na godzinę.

Grupa Azoty Puławy jest drugim europejskim graczem dzięki rynku nawozów azotowych, globalnym potentatem w dziedzinie melaminy oraz dużym dostawcą kaprolaktamu na rynki azjatyckie. Połowę profitów osiąga dzięki eksportowi swych produktów, głównie do Europy Zachodniej, Ameryki Południowej i na Daleki Wschód. Przy minionym roku obrotowym ekipa osiągnęła przychody skonsolidowane po wysokości blisko 4 mld zł, a skonsolidowany profit netto wyniósł 600 mln zł.