25.07.2019
Emerytura 500 plus- Elżbieta Rafalska

- Nie jest przesądzone, czy w 2018 r. zostanie uruchomione wsparcie gwoli polskich seniorów w postaci emerytury 500 plus - powiedziała w sobotę przy Szczecinie minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

Szefowa MRPiPS uczestniczyła w inauguracji roku kalendarzowego akademickiego Szczecińskiego Humanistycznego Uniwersytetu Seniora (SHUS).

- To nie jest chwileczkę, w którym możemy bez cienia wątpliwości powiedzieć, czy będzie bądź nie będzie wsparcia przy postaci emerytury 500 plus. Czekamy na wówczas, aż policzymy rzeczywiste rezultaty przywróconego wieku emerytalnego - zapowiedziała minister Rafalska podczas wcześniejszej konferencji prasowej.

Szefowa resortu poinformowała, hdy do 29 września br. w Zakładach Ubezpieczeń Społecznych zarejestrowano 204 tys. wniosków o emeryturę. 1-wszą października weszły w żywot przepisy przywracające wiek emerytalny: 60 lat dla dziewczyn i 65 lat gwoli mężczyzn.

Nowe-stare przepisy

Jak mówiła minister:

W piątek poszły pierwsze wypłaty. ZUS już przygotował cząstka decyzji. Ponad 48 tys. decyzji zostało już wydanych, w tym część wyborów jest już z terminem wypłaty i pierwsze 10 proc. wyszło już po piątek, a w poniedziałek będą szły kolejne wypłaty.

Prawie 44 tys. dotyczy wnioskodawców, którzy odrzucić rozwiązali stosunków pracy, a 75 tys. to ludzie, które nie pracowały i nie pobierały żadnych świadczeń. 28 tys. to osoby, które pobierały renty jak i również ponad 29 tys. to osoby pobierające świadczenia przedemerytalne.

Niezwykle ważna wydaje się być dla osób starszych czynność na każdym polu, bądź to będzie aktywność w uczelni, w sporcie, czy w kulturze, dzięki temu dłużej czujemy się sprawni, potrzebni oraz samodzielni.

Zobacz też: Zostanie oferta dla emerytów. Szydło: chcemy, by emerytury zostały wyższe

Poinformowała, że przy Polsce uniwersytety trzeciego wieku funkcjonują od 1971 r. i była to przypuszczalnie trzecia taka inicjatywa dzięki świecie. Według szefowej MRPiPS działa 614 uczelni gwoli seniorów, gdzie łącznie uczy się 141 tys. ludzi.

Rafalska powiedziała, że w 2017 r. 17 uniwersytetów trzeciego wieku otrzymało dotację budżetową na łączną kwotę 1, 5 mln zł. - Możemy powiedzieć, że to w małym stopniu wiele uniwersytetów, ale powinno się przyznać, że nie każde aplikują o te nakłady. Moje ministerstwo przygotowuje się do realizacji kolejnej edycji na 2018 r. jak i również zostanie ona ogłoszona na przełomie listopada i grudnia - dodała.

W tej chwili jesteśmy w trakcie przyrządzania rządowego programu rozszerzenia propozycji opiekuńczych adresowanych do osób starszych, powyżej 70. r. życia, i samotnych, czyli tych, którzy znajdują się w najtrudniejszych sytuacjach.

SHUS to projekt zwrócony do ludzi po sześcdziesięciu. roku życia. Ma w celu włączyć seniorów po życie akademickie. W projekcie zaangażowani są pracownicy Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Szczecińskiego, szczeciński oddział Polskiego Towarzystwa Gerontologicznego, Rada ds. Seniorów obok Prezydenci Miasta Szczecin i uniwersytety trzeciego wieku. Szczeciński Humanistyczny Uniwersytet Seniora powołany został w 2013 r. Obecnie studiuje na przedtem ok. 700 seniorów.