30.08.2019
Huawei a budowa 5G w Polsce - opinia prezes Virgin Mobile Polska

– Porządnie uświadomić wszystkim, że niemal 70 proc. infrastruktury telekomunikacyjnej w Polsce jest Huaweia – powiedziała Grażyna Piotrowska-Oliwa, prezes Virgin Mobile Polska, w internetowym programie "Rzeczpospolitej" – "Rzecz o biznesie".

Piotrowska-Oliwa zaznaczała po rozmowie, że budowa sieci 5G będzie bardzo droga. – Pieniądze pewnie aby się znalazły. Mógłby hałasuje wyłożyć choćby Huawei, najogromniejszy dostawca sprzętu telekomunikacyjnego w świecie. Jest zainteresowany budową sieci w naszym kraju, ale powstały kontrowersje – powiedziała.

Zaznaczyła, że rozwiązania Huawei stosowane są na globie od lat, bo były podobne jakościowo do odmiennych firm, ale o sporo tańsze. – Przy tak zaawansowanej ilości infrastruktury Huawei na świecie, twierdzenie nagle, iż dopiero teraz zaczną podsłuchiwać, brzmi jak dowcip. Wówczas jest śmieszne. Jeżeli istnieją jakieś wątpliwości, należy hałasuje jednak wyjaśnić – powiedziała prezes Virgin Mobile Nasze państwo.

Ministerstwo Cyfryzacji powiada: sprawdzam

W połowie stycznia plany sprawdzenia wykorzystania urządzeń Huawei w Polsce zapowiedziało Ministerstwo Cyfryzacji. – Na wstępie przyglądamy się infrastrukturze telekomunikacyjnej. Szczególnie w kontekście planów odnoszących się sieci 5G, która będzie też korzystać z dotychczasowej infrastruktury – powiedział Karol Okoński, wiceszef resortu cyfryzacji.

– Jesteśmy w trakcie zbierania tych wiadomości i zależnie od katalogów wyniku i skali wykorzystania, pod tym kątem będziemy się zastanawiać nad możliwymi dalszymi krokami. Natomiast po tym momencie nie posiadamy jeszcze pełnej informacji – dodał Okoński.

Potwierdził przy tym, że pojawiają się postulaty wykluczenia przedsiębiorstwa Huawei z części sektorze IT. – Nie pragniemy jednak tej decyzji oddać zbyt pochopnie z racji tego, że zdajemy osobiście sprawę z konsekwencji. Musimy działać w zgodzie wraz z prawem polskim i unijnym. Niewykluczone, że nasza ostateczna decyzja czy rekomendacja będzie musiała być rozłożona na dwa etapy – przyznał.

Huawei o projektach budowy sieci 5G po Polsce

30 stycznia 2019 roki Huawei na konferencji w Polsce poruszało temat budowy sieci 5G w Polsce. Przedsiębiorstwo przyznała, że jeśli wskazany zostanie inny podmiot, wówczas czas wdrożenia infrastruktury wydłuży się o co najmniej 12 do 18 miesięcy).

Zwiększeniu uległby także koszt wdrożenia nowej sieci w Polsce – o ok. 8, 5 miliarda euro. Rachunki klientów mógłby wzrosnąć dwu- lub trzykrotnie.