02.07.2019
Brygada pancerna z USA jedzie do Polski

W piątek w niemieckim porcie Bremerhaven rozpoczęła się operacja przerzutu przez Niemcy do Polski amerykańskiej brygady pancernej, mającej wzmocnić bezpieczeństwo wschodniej flanki NATO.

- To sygnał mający świadczyć o zaangażowaniu USA na sprawa sojuszników i woli utrzymania pokoju  - powiedział dziennikarzom w Bremerhaven zastępca dowódcy wojsk lądowych USA przy Europie, gen. Timothy P. McGuire.

Jak zaznaczył, operacja Atlantic Resolve jest kontynuacją polityki prowadzonej za pośrednictwem Waszyngton od 70 lat. Podkreślił, że zaangażowanie USA ma charakter defensywny. - Aby utrzymać pokój, trzeba być przygotowanym do odwiedzenia wojny - powiedział McGuire.

W Bremerhaven zaczął uprawiać się rozładunek dwóch promów transportowych z amerykańskim ekwipunkiem, w tym czołgów, transporterów opancerzonych i haubic samobieżnych. W najbliższych tygodniach pozostaną one przewiezione koleją i transportem drogowym do Naszego kraju, gdzie zostaną rozlokowane m. in. w Żaganiu jak i również Bolesławcu. Amerykańska jednostka zostanie liczyła 4 tys. żołnierzy.

Przejazd wojsk nie podoba się SPD i lewicy

Przejzdem wojsk USA poprzez Brandenburgię jest zaniepokojony premier tego landu Dietmar Woidke, reprezentujący SPD. - Jeżdżące po obu stronach granicy tam i z powrotem czołgi nie pomagają naszej firmie w rozwiązywaniu problemów - powiedział Woidke. Jak pisze Tagesspiegel", brandenburska lewica zapowiedziała nawet protesty przeciw czynności.

Wypowiedzi polityków SPD i lewicy skrytykowała CDU, będąca w landowym parlamencie w opozycji. Szef klubu parlamentarnego chadeków Ingo Senftleben zwrócił uwagę, hdy amerykańska brygada przybyła dzięki wyraźne życzenie Polski. Wyraził on zdziwienie, że Woidke - polityk odpowiadający przy rządzie federalnym za kontakt z Polską - "ceni bardziej dialog z rosyjskimi biznesmenami niż bezpieczeństwo Polski".

Tagi: armia żołnierze brygada pancerna generał wojsko Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze istnieją prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Statut i zasady obowiązujące na Facebooku są pod adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem zagniewany. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

  • Jeśli jakiś człowiek spóźnił się ze złożeniem PIT, może uniknąć sankcje. Wystarczy czynny żal

REKLAMY Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI przekształca nazwę po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje zwiać spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku jak i również kilkunastu pracowników. Chodzi na temat aferę GetBack

Notowanie