14.09.2019
Jacek Rostowski w TVN24 o Brexicie

  • Nowa opłata dla kierujących. "Najostrzejsze" przepisy na świecie
  • Funt spadł poniżej pięciu złotych. Kolejne "nie" na rzecz brexitu uderzyło w brytyjską walutę
  • Nowy obowiązek gwoli Polaków na Wyspach. Całość, co musisz wiedzieć
  • Żyją tysiące kilometrów od Londynu, obawiają się brexitu. "Chodzi o całe nasze życie"
  • "Absolutnie katastrofalne". Gigant ostrzega przed skutkami braku porozumienia

Brytyjczycy dali samemu wmówić, że nie ma prawdziwego kosztu wyjścia z Unii Europejskiej i że dadzą sobie radę sami a mianowicie mówił w programie "Piaskiem po oczach" w TVN24 Jacek Rostowski, były wicepremier i minister finansów. a mianowicie Zwolennicy Brexitu myślą, że brytyjska gospodarka rozkwitnie wyjąwszy unijnej biurokracji. Wielką Brytanię czeka znacząca recesja a mianowicie dodał.

Jacek Rostowski stwierdził w programie "Piaskiem po oczach" w TVN24, że to bardzo szkodliwy dzień dla Wielkiej Brytanii, której jest obywatelem.

Po Brexicie. Co wraz z unijnymi funduszami dla Lokalny?

- To szkodliwy dzień szczególnie dla Obszernej Brytanii, całej Europy i także dla Polski. Ogromna Brytania w trakcie najbliższych sześciu miesięcy, czy roku przejdzie znaczącą recesję. Inwestorzy się wycofają, bo nie pozostaną wiedzieli, jaka będzie czas przyszły i jaki będzie system między Wielką Brytanią an UE. Ta recesja po Wielkiej Brytanii przeleje się na Europę. Bez wątpienia stanie się spowolnienie w Europie i w Polsce - powiedział Rostowski i dodał, iż gdyby głosował w referendum to oddałby głos przeciw wyjściu Wielkiej Brytanii wraz z UE.

Zagrożenie

Jego zdaniem 17, 4 mln Brytyjczyków, którzy zagłosowali zbyt wyjściem ich kraju wraz z UE zupełnie nie zauważa zagrożenia, które od obecnie przez następne lata będzie się urzeczywistniało.

- Byli pod szokiem tegoż bardzo dużego napływu imigrantów z Ue i to nie tylko z oryginalnych krajów, także z południowej Europy na skutek kryzysu strefy euro. To także odegrało dużą rolę, lecz gdyby nie to, że dali sobie wmówić, że nie ma prawdziwego kosztu wyjścia z UE i że dadzą sobie wskazówkę, to takiej decyzji żeby nie podjęli - mówił Rostowski.

Brexit. Pięć korzyści dla Polski

- Czołówka zwolenników Brexitu uważa, że po wyjściu z UE Wielka Brytania stanie się jeszcze bardziej liberalna gospodarczo i rozkwitnie bez unijnych ograniczeń, a połowa tych, którzy głosowali za Brexitem to ludzie marniej zarabiający i którzy myślą, że będę chronieni poprzednio konkurencją światową i migracją - dodał.

Dlaczego?

Rostowski mówił, że Brytyjczykom wmówiono, że Unia Europejska jest kulą u nogi gospodarki Wielkiej Brytanii. - Taka była narracja. Jeśliby była prawdziwa, to także Londyn głosowałby za Brexitem, szczególnie, że mieszkają w tym mieście ludzie pewnie lepiej wykształceni - mówił Rostowski.

Gość TVN24 stwierdził, że wyniki referendum formalnie nie są wciąż wyrokiem, który decyduje o wyjściu kraju z Unii europejskiej Europejskiej. - To jedynie referendum konsultacyjne. Parlament zostanie musiał formalnie zatwierdził hałasuje. Znakomita większość posłów wydaje się być temu przeciwna, ale obszar kulturowy polityczna brytyjska absolutnie nie pozwala na żaden odrębny wynik niż głosowanie zbytnio wyjściem Wielkiej Brytanii spośród UE - mówił Rostowski i dodał, że wyłącznie w jednym scenariuszu możemy wyobrazić sobie zmianę.

Będzie zmiana?

- O ile skutki gospodarze, które pozostaną fatalne, nastąpiły na tyle szybko, że w przeciągu na przykład roku Brytyjczycy odczuliby zmiany wystarczająco boleśnie, żeby opinia publiczna się zmieniła. To musiałaby stanowić nie mała przewaga np. 60 do 40 proc. przeciwko wystąpieniu. Wtedy teoretycznie można sobie wyobrazić, że rząd, który będzie stał przed gigantycznym wyzwaniem negocjując wyjście Wielkiej Brytanii wraz z UE, musiałby powiedzieć, hdy w takim razie zorganizujemy drugie referendum jeszcze zanim wyjściem - tłumaczył dawny wicepremier.

Rostowski oświadczył, że Wielka Brytania przy ciągu kilku miesięcy będzie musiała aktywować procedurę rozwiązania z UE. - Zostanie musiała poinformować UE, hdy rozpoczyna tę procedurę jak i również wtedy w zasadzie wydaje się być po wszystkim. Nie myśli sobie nowej negocjacji dotyczących tego pod jakimi warunkami Wielka Brytania może pozostać - mówił Rostowski.

Jego zdaniem realizacja Brexitu to niesamowicie niebezpieczny scenariusz. - Dziś szampany rozwierane są na Kremlu, szampana pije Donald Trump i faszystowska Marianne Le Pen we Francji - dostrzegł Rostowski.

Co z Polakami?

Zdaniem Rostowskiego Polacy żyjący w Uk nie powinni się lękać, bo nie ma w Partii Konserwatywnej głosów, hdy obywatele UE powinni być wysiedleni i będą musieli wyjechać.

- Każdy jasno mówią, że restrykcje będą dotyczyły tylko przyszłości - powiedział Rostowski i dodał, że Brexit być może jednak oznaczać cięcia np. w polityce socjalnej. a mianowicie Tutaj jest mniej jasności. Póki Wielka Brytania jest członkiem, jeszcze przez 2-3 lata to żadnych ograniczeń nie będzie, ale doświadczamy jakie będą rozwiązania na wyjściu Wielkiej Brytanii z UE - dodał.

Brexit

Brytyjczycy zagłosowali przy referendum za opuszczeniem UE. Za Brexitem w czwartkowym referendum zagłosowało 51, dziewięć proc. wyborców, a 48, 1 proc. za pozostaniem we Wspólnocie.

Po ogłoszeniu oficjalnych wyników przy piątek premier David Cameron zapowiedział, że poda się do dymisji - wraz ze stanowiska ma ustąpić do odwiedzenia października. Decyzja Brytyjczyków zatrzęsła globalnymi rynkami.