13.06.2019
12 listopada bez ograniczeń po ruchu, kierowcy tirów bez wolnego

  • Zakupy, wędrówka, wizyta w przychodni. Jaki świętuje w poniedziałek?
  • Zakupy 12 listopada. Wydaje się decyzja największej sieci w Polsce
  • Przychodnie, szpitale, apteki, szkoły. Kto świętuje po poniedziałek?
  • 12 listopada wolny od pracy. Które sklepy będą otwarte?
  • 12 listopada wolny od pracy. Gowin: to nie była właściwa decyzja

Nadal nie znamy ostatecznego kształtu ustawy o ustanowieniu 12 listopada 2018 roku dniem wolnym od pracy. Bóg wie zatem, kto będzie posiadał dodatkową okazję do odpoczynku. Takie wątpliwości nie dotyczą jednak kierowców tirów.

Ministerstwo Infrastruktury w komunikacie zamieszczonym na swojej stronie poinformowało, że "nie przewodzi prac legislacyjnych w sytuacji wprowadzenia ograniczeń w ruchu pojazdów 12 listopada 2018 roku".

Zakaz aliansu dla ciężarówek

W przypadku dni świątecznych - m. in. 1 oraz jedenaście listopada - w godzinach od 8. 00 aż do 22. 00 na rejonie całego kraju obowiązują zredukowania ruchu ciężarówek.

Zgodnie z zapowiedzią resortu infrastruktury taki zakaz ruchu nie będzie jednak obowiązywał dwunastu listopada. Zmiana bowiem wymagałaby nowelizacji rozporządzenia, której ministerstwo nie planuje.

12 listopada wolny od pracy

Święto 12 listopada. Rzecznik zmienił zdanie w sprawie decyzji prezydenta

Tego dnia będą także pracować publiczne szpitale, ambulatoria i apteki. Nadal nie nie ulega kwestii, co z pracownikami handlu.

W projekcie ustawy wnioskodawcy wskazali, że przy dniu 12 listopada nie zaakceptować obowiązują zasady dotyczące zredukowania handlu.

Senatorowie opowiedzieli się wprawdzie w piątek za poprawką zmierzającą aż do tego, aby tego miesiąca obowiązywały zasady dotyczące zastrzeżenia handlu, analogiczne do bieżących w niedzielę i inne dni świąteczne. Propozycje odmian zgłoszone przez senatorów pewnie nie zyskają jednak aprobaty posłów.

Poseł Upoważnienia i Sprawiedliwości Marcin Horała dopytywany w poniedziałek w programie "Rozmowa Piaseckiego" w TVN24, czy handel stanie się 12 listopada działał, odparł: - Tak jak przewiduje ustawa, będzie działał.

Tym samym oznaczałoby to odrzucenie poprawki przyjętej przez senatorów.

Prezydent podpisze ustawę

Najbliższe posiedzenie Sejmu zaplanowane jest na 7-9 listopada. Innymi słowy, że prezydent będzie miał bardzo niedużo czasu na podpisanie ustawy.

Rzecznik prezydenta Błażej Spychalski napisał jednak po poniedziałek na Twitterze, że Andrzej Duda podpisze ustawę wprowadzającą dodatkowy dzień nieograniczony od pracy 12 listopada tego roku.