29.07.2019
Finansowa pomoc dla rodziców przy innych krajach

  • Sekretarz energii AMERYCE chwali Polskę. "Podjęła porządną decyzję"
  • 300 plus po nowej odsłonie. "Większa pełne przekonanie co do jego nieustającego funkcjonowania"
  • Rząd wycofał się z kontrowersyjnego pomysłu. Zostanie inna propozycja
  • Cztery śmigłowce za ponad 1, 6 miliarda. "Wzmocnią znacząco stosowane przez nas siły zbrojne"
  • Podatki, należności, akcyza. Rząd ma zamiar na dodatkowe miliardy

Rząd chce wprowadzić program 500+, w ramach jakiego rodzice na każde drugie i kolejne dziecko uzyskają 500 zł miesięcznie. Sprawdzamy, na jakie finansowe pomoc mogą liczyć rodzice przy innych europejskich krajach.

Demografia jawi się jako jeden z najpopularniejszych problemów Polski. Liczba urodzonych w naszym kraju dzieci spada od lat. Obecnie dzietność, czyli liczba urodzonych dzieci przypadających na wybraną kobietę w wieku rozrodczym wynosi 1, 29 jak i również trudno znaleźć kraj, gdzie ów firma na jeszcze niższym poziomie. Przyjmuje się, hdy współczynnik dzietności pozwalający zapewnić zastępowalność pokoleń powinien wynosić 2, 10-2, 15.

500 złotych na milusiński, ale nie dla wszystkich. Zobacz, szczegóły projektu

Jak inne kraje finansowo wspierają rodziców?

1. Francja - dzietność 1-wszą, 99

To państwo, który - według danych Eurostatu - jest liderem dzietności w Unii Europejskiej i może być wzorem gwoli innych, także Polski.

Rodzice nad Sekwaną, jacy wychowują dwójkę lub więcej dzieci, abstrahując od dochodu, przyjmują zasiłek rzędu 129, 35 euro (na dwoje dzieci), 295, 05 euro (na 3 dzieci), 460, 77 euro (na czworo dzieci) oraz 165, 72 € na każde następne dziecko, a także na każde dziecko powyżej 14 roku życia (64, 67 euro).

Kwoty zasiłków ulegają podwyższeniu wraz z stażem dzieci. Dochodzi do owego w wieku 11, 14 i 16 lat. Jak ważne rodzinom, które dopełniają kryterium dochodowe z jak najmniej trójką dzieci przy wieku od 3 do odwiedzenia 21 lat przysługuje suplementarny zasiłek w wysokości 164, 53 euro miesięcznie.

Oprócz zasiłków rodzice mogą liczyć na dodatkowe świadczenie, jak na przykład np. dopłaty do domów, zasiłki dla dzieci uczących się w szkołach, zasiłki dla sierot, dla rodziny osób niepełnosprawnych.

2. Irlandia - dzietność 1-wszą, 96

Irlandia być może pochwalić się jedną spośród najlepszych dzietności pośród krajów UE.

Świadczenia przy tym kraju są wypłacane rodzicom (lub opiekunom) najmłodszych do 16 roku istnienia, bądź do 18 lat jeśli kontynuuje edukację. Zasiłek na jedno dziecko kosztuje 135 euro miesięcznie, dwójkę - 270 euro, trójkę - 405 euro, czwórkę - 540 euro, piątkę - 675 euro, szóstkę - 810 euro, siódemkę - 945 euro jak i również ósemkę - 1080 ero.

Najuboższe rodziny mają możliwość dostać zasiłek rodzinny. Wydaje się być on wolny od podatku i wypłacany co tydzień, aby go otrzymać powinno się mieć pracę i realizować niskie zarobki.

3. Niemcy - dzietność 1, 39

Niemcy będą przykładem kraju, w jakim bezpośrednie finansowanie (w formie zasiłków i dodatków) nie zaakceptować przynosi oczekiwanych rezultatów a mianowicie mimo wysokich stawek.

Rodzice mieszkający za oficjalną zachodnią granicą mogą rachować na zasiłek tzw. Kindergeld, który przysługuje niezależnie od momentu dochodów na każde maluch do 18 roku życia. Jeśli dziecko się uczy to jest wypłacany chociażby do 25 roku egzystencji.

Wysokość zasiłku kosztuje 184 euro miesięcznie w pierwsze i drugie milusiński, 190 euro na trzecie i po 215 € na czwarte i każde kolejne dziecko.

Co więcej rodzinom o najniższych dochodach wypłacany jest dodatek na dziecko tzw. Kinderzuschlag w wysokości 140 euro miesięcznie. Ma on, wraz spośród zasiłkiem na dziecko, pokrywać przeciętne potrzeby dzieci, wesprzeć w ich wychowaniu jak i również zapobiec spadkowi poziomu egzystencji rodziców.

Rodzice samotnie wychowujący dzieci otrzymują co więcej 100 euro miesięcznie.

4. Szwecja - dzietność 1, 89

W Szwecji wszystkim rodzinom, bez powodu na kryterium dochodowe przysługuje miesięczny zasiłek na pociechy (do lat 16 bądź do 20 roku życia, jeśli dziecko się uczy) w wysokości 1050 szwedzkich koron (około 114 euro) na każde dziecko.

Rodzinom z dwójką albo większą liczbą dzieci dodatkowo wypłacane są zasiłki rodzinne, których wysokość rośnie wraz z każdym kolejnym dzieckiem: setka szwedzkich koron (około 11 euro) na drugie maluch, 454 szwedzkich koron (około 50 euro) na 3 dziecko. Zasiłki te istnieją zwolnione z podatku. Dzinki w trudnej sytuacji finansowej otrzymują poboczne, odpowiednie do ich potrzeb formy wsparcia np. aneks mieszkaniowy.

5. Węgry - dzietność 1, 35

Zasiłek na dziecko w Węgrzech przysługuje rodzicom (obywatelom i niektórym rezydentom) do 18. roku życia maluszka na czas obowiązkowej nauki oświatowej, z możliwością przedłużenia do 23. roku, pod warunkiem, że kontynuuje ono naukę lub szkolenie zawodowe. Zasiłki rodzinne na dzieci istnieją powszechne, otrzymują je każde dzieci bez względu na dochody rodziny. Miesięczne świadczenie dla rodziny z jednym dzieckiem kosztuje 12, 2 tys forintów (ok. 40 euro), dwójką

- 14, 12 tys. (ok. 48 euro), trójką i więcej a mianowicie 16 tys. forintów (ok. 52 euro).

Samotni rodzice mogą liczyć dzięki dodatkowe 1000-1500 forintów (3-5 euro) miesięcznie, zależnie od liczby dzieci.

W Polsce

Rządowy projekt Programu 500+ zakłada, że rodzice bez względu na zyski otrzymają po 500 złotych miesięcznie na drugie i kolejne dziecko, a dzinki o dochodach nie lepszych niż 800 zł w osobę w rodzinie (lub 1. 200 zł w rodzinach z dzieckiem wraz z niepełnosprawnością) także na pierwsze dziecko.

Świadczenie wychowawcze będzie przysługiwało do przeprowadzenia 18. roku życia dziecka. Program ma ruszyć przy kwietniu przyszłego roku i zdaniem rządu dzięki nam w latach 2017-2026 urodzi się 278 tys. pociechy. Przez dekadę program pochłonie 200 mld złotych.