24.06.2019
«Bank Pocztowy na giełdzie w tym roku, Poczta Polska w przyszłym»

Resort skarbu liczy, że w tym roku dojdzie do giełdowego debiutu Agencji bankowej Pocztowego, a w 2016 r. Poczty Polskiej a mianowicie mówił w poniedziałek przy Rzeszowie minister skarbu Włodzimierz Karpiński podczas konferencji spośród okazji 25-lecia reform gospodarczych w Polsce.

- Przed nami kolejne debiuty spółek Skarbu Państwa. Przy miniony piątek akcjonariusze Agencji bankowej Pocztowego - Poczta Polska i PKO BP - zadeklarowali, że dołożą wszelakich starań, by w tymże roku akcje banku pojawiły się w publicznym obrocie. Ministerstwo Skarbu Państwa wspiera także plan upublicznienia akcji Poczty Polskiej - mówił Karpiński cytowany w komunikacie MSP.

Polityka konsekwentna

Poczta Polska udostępni skrzynki InPostowi. "Obywatele to najwięksi beneficjenci"

Minister podkreślił, że konsekwentna polityka przekształceń własnościowych znacznie ograniczyła liczbę spółek w nadzorze ministra skarbu Państwa. W latach 2011-2014 zasób skarbu państwa zmniejszył się o trzydziestu proc., an od zarania transformacji ustrojowej, liczba podmiotów czynnych spadła o więcej niż 97 proc. Przychody z prywatyzacji w tych latach stanowiły 18, 09 proc. ogółu przychodów uzyskanych z prywatyzacji od początku transformacji. Z kolei z prywatyzacji giełdowej przychody w tymże okresie wyniosły 22, 1 mld zł.

MSP poinformowało w piątek, że wspiera koncepcję wprowadzenia akcji Banku Pocztowego na warszawską giełdę; za sprawą tego spółka zyska kapitał potrzebny do progresu. Piątkowe Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Banku Pocztowego zdecydowało na temat podwyższeniu kapitału banku oraz wprowadzeniu akcji do ruchu na rynku regulowanym.

Obecnie udział PKO BP w kapitale zakładowym Agencji bankowej Pocztowego wynosi 25, 0001 proc. Większościowym akcjonariuszem Instytucji finansowej Pocztowego jest Poczta Nasze państwo.

Kapitał na rozwój

PKO BP podał w piątkowym komunikacie, że oferta w pierwszej kolejności ma służyć pozyskaniu przez Bank Pocztowy kapitału na rozwój. "PKO zakłada, że oferta być może objąć także około 1/3 posiadanego przez PKO pliku akcji Banku Pocztowego" - podkreślił bank i wyraził nadzieję, że "proces IPO (pierwszej oferty publicznej-PAP) będzie sprawnie przeprowadzony przez Pula Pocztowy jeszcze w tym roku".

Poczta Nasz kraj poinformowała natomiast, że wydaje się być w końcowej fazie konwersacyj z resortami skarbu oraz administracji i cyfryzacji przy sprawie wejścia na stołeczny parkiet.

Pula Pocztowy bliżej debiutu w giełdzie. Resort skarbu kibicuje

Karpiński zapowiedział ponadto w poniedziałek w Rzeszowie, że MSP planuje w tymże roku dokapitalizować BGK w ramach programu "Inwestycje Polskie". Jak mówił, dokapitalizowanie agencji bankowej mogłoby się odbywać za pośrednictwem sprzedaż poprzez giełdę plików akcji PKO BP, PGE i PZU.

Szef resortu skarbu nie zechciał ujawnić, jaka mogłaby stanowić konieczna kwota dokapitalizowania. Mówił, że zależy to od czasu potrzeb inwestycyjnych. - Na temat konkretnych kwotach będziemy mieli możliwość mówić, gdy dokończymy ufunduszowienie PIR (Polskich Inwestycji Rozwojowych - red. ), co powinno nastąpić na przełomie czerwca i czerwca. Wtedy pozostaniemy mieć większą jasność co do potrzeb inwestycyjnych a mianowicie podkreślił Karpiński w rozmowie z dziennikarzami.

Inwestycje specjalne

Celem programu "Inwestycje Polskie" jest zapewnienie finansowania długoterminowych i rentownych wzorów infrastrukturalnych. Mają one przyczynić się do wzrostu PKB a także tworzenia nowych miejsc pracy.

We ubiegły wtorek wiceminister skarbu Wojciech Kowalczyk mówił na wspólnej narady prasowej z szefem MF Mateuszem Szczurkiem i wiceprzewodniczącym KE Jyrki Katainenem, iż Polskie Inwestycje Rozwojowe pozostaną miały nową strukturę; powołane zostaną cztery fundusze, które będą zarządzane przez tą spółkę.

Resort skarbu pracuje nad zmianą budowle Polskich Inwestycji Rozwojowych. - Mówimy o tzw. ufunduszowieniu. Ta zmiana spowoduje, hdy powstaną cztery nowe zasoby finansowe, które będą zarządzane poprzez PIR - tłumaczył.