03.07.2019
Burdż al Babas. Miasto pustych zamków w Turcji pozostanie dokończone  Ze świata

  • Praca marzeń czeka dzięki kandydata. Obowiązki to osobiście przyjemność
  • Miasto zamków widmo pośrodku niczego. Deweloper zbankrutował
  • Rosja może "porzucić" dolara. "Rozważamy używanie walut narodowych w relacjach dwustronnych"
  • Merkel: nikt nie jest zaciekawiony ekonomiczną destabilizacją Turcji
  • Problemy tureckiej liry uderzą po europejskie banki? Komisja zabrała głos

W północno-zachodniej Turcji powstaje osiedle domków przypominających zamki. Projekt posiadał przynieść wielkie pieniądze inwestorom, jednak kryzys gospodarczy pokrzyżował ich plany. Teraz być może się to zmienić. Surowiec z programu "24 Godziny" w TVN24 BiS.

Jedni mówią, że to koszmar architekta. Dla innych to spełnienie marzenia na temat życiu jak z opowieści. I właśnie dla ludzi drugich turecki deweloper rozpoczął budować osiedle składające się z 732 domów, zaś właściwie małych zamków, które przypominają te z czołówek bajek Walta Disneya.

Kryzys storpedował inwestycję

Praca marzeń czeka na kandydata. Obowiązki to sama przyjemność

Budowano je wśród malowniczych gór prowincji Bolu, po północno-zachodniej Turcji z myślą o bogatych arabskich inwestorach, głównie z Kuwejtu, Kataru, Bahrajnu, Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Arabii Saudyjskiej.

Projekt nazwany Burdż al Babas realizował turecki deweloper Sarot Group za ponad dwie stówy mln dolarów. Jak informował Bloomberg, sprzedano na razie 350 willi w opłacie od 370 do 530 tysięcy dolarów.

Inwestorzy zacierali ręce, ale na krótko. Nikt bowiem nie zaakceptować chciał zamieszkać w wybudowanych już willach, a kompletne osiedle przypomina miasto-widmo. Spółka, która w 2014 r. rozpoczęła budowę ekskluzywnego osiedla była zmuszona do ogłoszenia upadłości. Inwestycja została wstrzymana.

Problemy dewelopera rozpoczęły się wraz z kryzysem walutowym. To on w największym stopniu wpłynął na rynek mieszkaniowy w Turcji. Do momentu złożenia wniosku o ochronę przed upadłością ukończono konstrukcję 587 domów.

Teraz wygląda jednak na wówczas, że projekt zostanie ukończony. Wierzyciele zgodzili się albowiem na dokończenie inwestycji, zaś proces ogłaszania upadłości został wstrzymany.