10.07.2019
Chińskie sposoby na smog - artystyczne i techniczne  Ze świata

Instalacje do oczyszczania powietrza, przetwarzanie smogu na cegły bądź pigment, kupowanie czystego powietrza w puszkach - to tylko niektóre z innowacji obecnych w Chinach - kraju, w którym smog stał się problemem narodowym.

Przeprowadzone w 2015 roku badania w 366 chińskich miastach wykazały, hdy zanieczyszczenie powietrza przekraczało pewny poziom we wszystkich spośród nich. Oprócz fabryk i samochodów atmosferę zanieczyszczają w tamtym miejscu węglowe piecyki (Chiny będą państwem wydobywającym najwięcej węgla na świecie).

Jak na przykład świat walczy ze smogiem?

Czyste powietrze z importu

Jedna trzecia przekraczającej 1, 3 miliarda populacji Chin regularnie oddycha zanieczyszczonym powietrzem, które sprzyja zachorowaniu na nowotwory, astmę jak i również choroby serca. Zamożni Chińczycy coraz częściej kupują domowe oczyszczacze powietrza albo z rodzinami jeżdżą "pooddychać" zbytnio granicę. Mogą też kupić czyste powietrze importowane w pojemnikach z najatrakcyjniejszych turystycznie miejsc Australii i Świeżej Zelandii – porcja odpowiednia na 130 oddechów kosztuje około 18 dolarów.

Dwa główne rodzaje prochu zawieszonego tworzącego smog to PM2, 5 o średnicy mniejszej niż 2, pięć mikrometra oraz PM10 (poniżej 10 mikrometrów). Dla mieszkańców Pekinu wzrost czy spadek poziomu PM2, 5 jest równie typowym tematem konwersacji, co opady deszczu gwoli Brytyjczyków.

Smog uczęszcza tak gęsty, że wolno z niego… robić cegły. Performer Jianguo Xiongdi, znany jako Brother Nut, po roku 2015 przez 95 dni chodził po szosach stolicy Chin w sąsiedztwie najbardziej znanych obiektów, prowadząc zasysający powietrze przemysłowy zmiotke zasilany akumulatorami. Następnie setka gramów uzyskanej szarej wagi zmieszał z czerwoną glinką i uformował cegłę, mająca symbolizować problem zanieczyszczenia powietrza. Swój performance porównał do odwiedzenia trudu Syzyfa, w nieskończoność wtaczającego kamień na górę.

W Hongkongu biorący początek z Indii Anjirudh Sharma z przechwytywanej sadzy dieslowskich silników wytwarza natomiast ciemny pigment, stosowany w sprayach i markerach.

Smog zatrzymuje nas w domu. Pięć aplikacji, za pomocą których poznasz jakość powietrza

Największy na świecie oczyszczacz powietrza

Jeszcze bardziej użyteczny wymiar mają działania Holendra Daana Roosegaarde. Zaprojektowana przez niego i przewieziona do Pekinu Free Smog Tower to siedmiometrowej wysokości elektryczny oczyszczacz powietrza – największy na ziemi. W ciągu pory potrafi usunąć większość skażeń z 30 tys. metrów sześciennych powietrza, pobierając 1400 watów (tyle co średni czajnik elektryczny). Do wychwytywania pyłu (zarówno PM2, pięć jak i PM10) towarzyszy technologia jonizacji. Jak sprawdzają twórcy, powietrze w okolicy wieży staje się o 75 procent czystsze.

Zebrane zanieczyszczenia są zgniatane pod wysokim ciśnieniem przez ok. 30 minut przy formie sześcianu, po czymże otaczane przezroczystą powłoką z żywicy. Takimi "diamentami" ozdabiane są pierścionki, bransoletki jak i również kolczyki, których sprzedaż finansuje rozwój programu. Jeden taki "klejnot" zawiera zanieczyszczenia pochodzące z 1000 metrów sześciennych powietrza. Roosegaarde twierdzi, iż do opracowania wieży zainspirował go widok z framugi pekińskiego hotelu. Z 32 piętra widział tylko smog…

Inteligentne maski i aplikacje

Równie pomysłowa grupa chińskich obrońców środowiska naturalnego umieściła przy ubiegłym roku w sieci prześmiewcze video ukazujące Chińczyków przyszłości przystosowanych do smogu - dzięki bujnym włosom wyrastającym z nosa i filtrującym powietrze. Na filmie pojawia się nawet marketing z promującą kosmetyki modelką – kobietą o błyszczących, długich włosach wyrastających wraz z kształtnego nosa.

Na co dzień Chińczycy noszą coraz bardziej zaawansowane technologicznie maski, domowe oczyszczacze powietrza oraz smartfonowe aplikacje ostrzegające przed smogiem. Szanghajska spółka Frog Design zaprojektowała maskę AirWaves, która sama monitoruje poziom zanieczyszczenia powietrza. Jednak to nie koniec – ma emitować zapachy, dźwięki i pokazywać obrazy, które pozwolą oderwać się od czasu szarej (z powodu smogu) rzeczywistości – albo za pomocą odpowiedniej aplikacji trafić w mniej skażony rejon.

Odwiedzającym Chiny eksperci rekomendują noszenie podczas smogu maski, unikanie zatłoczonych miejsc, praktykowanie sportu po zmierzchu (lub w pomieszczeniach), nienoszenie szkieł kontaktowych, wypijanie dużych liczbie płynów oraz przemywanie wodą skóry i nosa według pobycie na zewnątrz.