11.07.2019
Co oznacza dla Polski porozumienie klimatyczne  Ze świata

Porozumienie z Paryża jest istotne dla Polski, pozwala w zachowanie specyfiki gospodarek narodowych i gwarantuje nam, że dalej będziemy mieli możliwość korzystać spośród posiadanych zasobów surowcowych - poinformował rzecznik prasowy Ministerstwa Środowiska Paweł Mucha.

Prezydent USA Donald Trump ogłosił w czwartek, że Stany Zjednoczone wycofają się z paryskiego porozumienia klimatycznego z 2015 roku, jak jest spełnieniem jego obietnicy, że będzie przedkładał interesy amerykańskich pracowników i odbiorców nad inne.

"Ministerstwo Środowiska przyjmuje do wiadomości decyzję podjętą przez prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa o wycofaniu się wraz z paryskiego porozumienia klimatycznego. Jako przyszła prezydencja szczytu klimatycznego, Polska deklaruje współpracę wraz z wszystkimi stronami konwencji klimatycznej, w tym z USA” – napisał w komentarzu Mucha.

Zaznaczył, hdy polityka klimatyczna jest gwoli Polski bardzo istotna, a porozumienie paryskie jest szansą na zrównoważony rozwój otoczenia.

- Porozumienie wraz z Paryża to ważna międzynarodowa umowa, której celem jest dążenie do neutralności klimatycznej, czyli wyrównania poziomu emisji z ilością CO2 pochłanianą m. in. przez lasy. Umowa ta ma ochraniać klimat, a jednocześnie umożliwia zachowanie specyfiki gospodarek narodowych. Jest to szczególnie istotne dla Polski, gdyż gwarantuje nam, że dalej będziemy mogli korzystać z posiadanych zasobów surowcowych – ocenił Mucha.

Kalisz: Trump nie dotrwa do końca pierwszej kadencji

Budżet na walkę z klimatem

Budżet na adaptację jak i również walkę ze zmianami klimatu określono na 100 milionów dolarów, rocznie przy uwzględnieniu potrzeb oraz priorytetów krajów rozwijających się.

- Polska, choć nie ma obowiązku, jest gotowa do 2020 r. wyłożyć 8 milionów dolarów, aby wesprzeć m. in. zielony fundusz klimatyczny w działaniach dzięki rzecz adaptacji do przemian klimatu i redukcji emisji - powiedziała premier Beata Szydło podczas inauguracji szczytu klimatycznego ONZ w Paryżu.

Pytana o zobowiązania Polski, premier odpowiedziała: "My zobowiązujemy się do tegoż, żeby chronić klimat, by prowadzić politykę rozsądną, rozważną, ale my mówimy, iż polityka klimatyczna ma okazać się polityką, która wychodzi naprzeciw oczekiwaniom poszczególnych państw".

- Będziemy niewątpliwie promowali te wszystkie działania, które chronią klimat, przy zachowaniu cechy naszych gospodarek. Jeżeli rozmawiamy o przemyśle wydobywczym, górnictwie, które budzi zawsze w tym miejscu emocje, mówimy: tak zechcemy rozwijać górnictwo na podstawie o nowoczesne technologie - mówiła w 2016 roku premier Szydło.

Obowiązki Polski

Jak ocenił Polski Instytut Spraw Międzynarodowych porozumienie wpłynie na Polskę jedynie pośrednio.

"Konkretne cele jej działań wyznaczą dopiero rokowania szczegółów unijnego pakietu klimatycznego w najbliższych dwóch latach" – czytamy w raporcie "Historyczne porozumienie w Paryżu: znaczenie dla Polski i Unii Europejskiej".

Zdaniem PISM, umowa otwiera drogę do uwzględnienia w unijnej polityce sektora użytkowania ziemi, zmiany użytkowania ziemi jak i również lasów, co może uprościć Polsce sprostanie wymogom polityki klimatycznej UE.

Świat czeka na deklarację Trumpa. Tusk zaapelował do niego w sieci

Jak twierdzi Instytut korzystne będą zapisy, które nie precyzują sposobu redukcji emisji, np. poprzez dekarbonizację. Celem jest osiągnięcie zerowych emisji netto, co oznacza, że wolno emitować tyle, ile się może absorbować, np. za pomocą lasom. "Nie trzeba dlatego skupiać się na technologiach odnawialnych” – czytamy przy raporcie.

Najwięksi emitenci

Stany Zjednoczone należą do grona największych emitentów dwutlenku węgla na świecie. Na pierwszym miejscu są Chiny, które zapowiedziały, że odrzucić wycofają się z porozumienia, które zaczęło przynosić w tej chwili pierwsze efekty.

W zestawieniu największych emitentów gazów cieplarnianych na świecie w 2014 roku Polska znalazła się na 22 miejscu.

Inaczej wyglądają przeliczenie emisji CO2 na jednego mieszkańca. Najludniejsze państwo świata jak i również zarazem najbardziej emisyjne, innymi słowy Chiny, uplasowało się dzięki miejscu 51. W tym zestawieniu Polska jest wyżej aniżeli Chiny – na 41. pozycji.

Źródło: Bank Światowy Emisja-co2 Naszego kraju na głowę mieszkańca. png

Jeszcze inaczej prezentuje się zestawienie emitentów CO2 uwzględniające poziom PKB. Tu w czołówce są takie kraje Zimbabwe, Trynidad i Tobago oraz Turkmenistan.

Na dziesięć najbardziej trujących elektrowni w Europie, dwie znajdują się w Polsce, w tym jedna – Bełchatów – na pierwszym miejscu. Główną są Kozienice. W tym zestawieniu Niemcy mają aż pięć swoich elektrowni.