31.07.2019
«FT»: Nowy polski rząd pragnie uspokoić inwestorów  Wraz ze świata

  • 300 plus w nowej odsłonie. "Większa pewność co do jego ciągłego funkcjonowania"
  • Rząd wycofał się z kontrowersyjnego pomysłu. Będzie inna propozycja
  • Cztery śmigłowce za przeszło 1, 6 miliarda. "Wzmocnią znacząco nasze siły zbrojne"
  • Podatki, opłaty, akcyza. Rząd ma plan na poboczne miliardy
  • Zmiany w PIT, ale z warunkami

"Financial Times" napisał, że nowy polski rząd stara się zapewnić zaniepokojonych zwrotem kraju na prawo akcjonariuszy, że pozostaje oddany łaskawej rynkowi polityce. W punkcie przytoczono wypowiedzi wicepremiera, ministra rozwoju Mateusza Morawieckiego.

"FT" odnotowuje, że od czasu wyborów znacznie spadł główny indeks giełdowy w Polsce oraz spadła koszt 10-letnich obligacji, "pośród obaw, że nowa administracja odstąpi od stosowanego od latek fiskalnego zaciskania pasa i będzie > > wykręcać < < biznesy, aby sfinansować kosztowne obietnice wyborcze".

Belka: system 500 plus to wojna z biedą. Powinien pozostać wprowadzony próg dochodowy

- To jest nie fair i nieuzasadnione. Będziemy bardzo przyjaźni wobec biznesu. (... ) Jesteśmy rządem na temat orientacji rynkowej, który wierzy w wolną gospodarkę - cytuje dziennik wypowiedź Morawieckiego. - Rozumiem rynki. Rozumiem biznes i prawdziwą gospodarkę. Wiem, jak mówić językiem inwestorów - zapewnił wicepremier.

Nowy podatek "do przyjęcia"

"FT" napisał, że Morawiecki zasugerował, iż nawet przy zwiększonych wydatkach deficyt budżetowy Polski wyniesie w ewentualnym roku ok. 3, dwóch proc. - Na dłużej trwającą metę chciałbym nawet zejść poniżej tego. Ale przy ciągu paru najbliższych czasów będziemy potrzebowali pieniędzy dzięki inwestycje - powiedział wicepremier.

"FT" odnotowuje także zapewnienia Morawieckiego, że nowy podatek, który rząd chce nałożyć na banki, stanie się "do przyjęcia", "proporcjonalny do podobnych podatków w Ogromnej Brytanii i w Niemczech", oraz zapowiedź, że Nasz kraj będzie się starała zagwarantować, iż środki unijne, które to otrzyma przez następne sześć lat, zostaną "zainwestowane, natomiast nie wydane".

Program Rodzina 500 dodatkowo ma coraz więcej odmiany. Co z dziećmi z zagranicy?

Gazeta zwraca również uwagę na zapowiedziane przez Morawieckiego zwiększenie nakładów budżetowych w prace naukowo-badawcze do przeciętnej unijnej w ciągu następnych pięciu-siedmiu lat. Odnotowuje też zapowiedź obniżki opodatkowania przedsięwzięć oraz wspierania małych jak i również średnich firm, których ewentualności eksportowe są ograniczane przez środki protekcjonistyczne podejmowane w krajach o wyżej rozwiniętej gospodarce.

"Jak Niemcy 40 lat temu"

Wicepremier powiedział m. in., hdy otrzymuje od firm sporo sygnałów dotyczących "pozataryfowych barier w zachodnich krajach UE".

- Wiele dorosłych krajów znacznie mądrzej pomaga swoim firmom, swoim przedsiębiorcom. My musimy pomagać im tak, jak Niemcy pomagały swoim przedsiębiorstwom 30 bądź 40 lat temu a mianowicie podkreślił Morawiecki.